По думите на Роули, който след срещата с посланика се въздържа от общуване с руските журналисти, но даде интервю за британския вестник, той „не е получил никакви отговори“. След срещата е признал, че „е харесал посланика“, но това не променя мнението му за инцидента в Еймсбъри. "Радвам се, че се срещнах с него и че изясних някои неща, които не знаех. Но продължавам да мисля, че Русия е извършител на това нападение ", цитира думите му британското издание.
Британецът е отбелязал обаче факта, че шефът на дипломатическата мисия „е разтревожен“ за здравето му.
Посланикът е приел 45-годишния Роули и по-възрастният му брат Матю. Срещата е продължила повече от час и за нея посланикът е разказал на руските журналисти. Според дипломата гостите са искали да разберат какво всъщност се е случило миналото лято в Еймсбъри.
Яковенко отбелязва, че "повечето въпроси са се основавали на пълната липса на информация от страна на британците ". В частност, братя Роули „задавали въпроса за това дали Русия е отровила Скрипал и дали тя не е единствената държава, която може да произвежда „новичок“. "По тази тема им дадохме пълно разяснение и аз още един път чрез факти му доказах, че това вещество може да се произвежда във всяка лаборатория в Европа, че то вече се произвежда в Чехия и в други страни", каза посланикът.
За отравянето в Еймсбъри
Името на Чарлс Роули стана известно след като на 30 юни 2018 година той и неговата спътница Дон Стърджис бяха приети в болницата на малкото градче Еймсбъри в критично състояние. На 8 юли стана известно, че Стърджис е починала в болницата. Роули е бил изписан от нея на 20 юли, но в средата на август той отново е бил хоспитализиран, тъй като имал проблеми със зрението си.
Според британското разследване Стърджис и Роули са отровени с вещество, което се е намирало във флакон с парфюм. Роули го намерил в парка на Стърджис и го подарил на жената до себе си, която веднага го пробвала. Организация, която се бори за забрана на химическото оръжия в свой доклад информира, че смъртта на Дон Стърджис е настъпила вследствие от контакта със същия този химикал, с който по-рано бяха пострадали и Скрипал.
На 4 март 2018 година бившият полковник от Главното разузнавателно управление на Русия Сергей Скрипал, осъден в родината си за шпионаж в полза на Великобритания, заедно с дъщеря му Юлия са подложени в Солсбъри на въздействие на нервно-паралитичното вещество „новичок“, както се твърди от британска страна. След това Лондон излиза с версията, че веществото уж се разработва в Русия и на тази основа обвинява Москва за съпричастност към инцидента. Руската страна категорично отхвърля всички спекулации по темата, като съобщава, че никога – нито при СССР, нито в РФ, не е имало програма за разработка на „новичок“.
Превод и редакция: Ивелина Ватова