Париж. Прокуратурата на Париж започна разследване за употребата на прекомерна сила от страна на полицията срещу демонстранти в хода на акциите за 1 май, предава TACC, като се позовава на френската радиостанция Europe 1.
По-рано в социалните мрежи се появи видеоклип, на който се вижда как полицай взима камъни от земята и ги хвърля в посока към група протестиращи. Този инцидент се е случил в сряда по време на сблъсъци между полицията и радикалните протестиращи в 13-ия район на Париж. Генералният инспекторат на френската национална полиция (IGPN) също се присъедини към разследването на инцидента.
Вътрешният министър Кристоф Кастанер, който е на работно посещение в Тулон, заяви пред репортери, че подробностите за инцидента все още не са изяснени. "Засега имаме малък фрагмент от видеото, но това вече е достатъчно, за да започне разследването", каза министърът.
На 1 май във Франция се проведоха серия от демонстрации, организирани от френски профсъюзи по повод честването на Международния ден на работниците. Според МВР в демонстрациите са участвали 164 хиляди души. Докато действията в регионите бяха спокойни, Париж отново привлече вниманието с многобройни сблъсъци на служители на реда с протестиращи. В резултат на сблъсъците, според префектурата, 24 протестиращи са били ранени.

Превод и редакция: Тереза Герова