Както съобщи в петък пред журналистите специалният представител на руския президент за Близкия Изток и африканските страни и заместник-министър на външните работи Михаил Богданов, в преговорите ще участват министрите на външните работи и на отбраната на двете страни. По-късно прессекретарят на държавния глава Дмитрий Песко уточни, че от руска страна, освен Сергей Лавров и Сергей Лавров, в разговорите ще участва и помощникът на руския лидер по международните въпроси Юрий Ушаков.
По информация от Анкара, в състава на турската делегация ще влязат официалният представител на турския лидер Ибрахим Калън, министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу, министърът на националната отбрана Хулуси Акар и директорът на Националната разузнавателна организация (МИТ) Хакан Фидан.
Песков съобщи, че президентът на Русия Владимир Путин не планира да приема турската делегация, но отбеляза, че през първата половина на настъпващата година е възможна среща между лидерите на двете страни.
На официално ниво в Москва и Анкара говорят за дневния ред на предстоящата среща доста лаконично. Във вторник Чавушоглу информира, че има намерение в Москва да „оцени процеса на изтеглянето на войските на САЩ от Сирия“. В петък Лавров отбеляза на пресконференция, че участниците искат да обсъдят „ситуацията, която се получава във връзка с обявлението на американците за извеждане на техните въоръжени сили от Сирия“. Той посочи, че Москва подхожда към плановете на Анкара да проведе допълнителни антитерористични действия в източната част на арабската страна от гледна точка на „изкореняването на остатъците от тероризма на сирийска територия и възстановяването на териториалната цялост и суверенитета на Сирия“.
По думите на Песков, руско-турските преговори трябва „да внесат пълна яснота и да синхронизират действията и разбирането за бъдещото развитие на ситуацията в Сирия“. Той обаче не пожела да навлиза в детайли за съдържанието на срещата.
Буря над Ефрат
Има причини за такава предпазливост: ситуацията в Североизточна Сирия се промени във връзка с взетото на 19 декември решение на Вашингтон да изтегли войската си от арабската република. По-голямата част от нея се намира именно на североизток, където американците подкрепяха кюрдските „Отряди за народна самоотбрана“ (ОНС, въоръженото крило на партия „Демократически съюз“). Американските военни специалисти обучаваха кюрдските опълченци за борба срещу терористичната групировка „Ислямска държава“ (ИД). Присъствието на силите на САЩ в района на изток от Ефрат изключваше възможността за провеждане на военни операции там от всички други страни, включително и от правителството на Сирия.
След обявлението на американския президент за изтеглянето на войските, Турция започна подготовка за нова военна операция. Анкара разчиташе да заеме един от най-големите кюрдски центрове в Източна Сирия – Манбидж и да го присъедини към създадената по-рано зона за сигурност в пограничния район между Азаз и Джарабулус. Президентът на Турция Реджеп Таийп Ердоган съобщи на 21 декември за намеренията си да изчисти от кюрдските формирования източния бряг на Ефрат.
Кюрдските отряди и по-рано се стараеха да избягват директна конфронтация със сирийското правителство и не подкрепяха опозицията, искайки автономия за себе си. Оказали се сами пред заплахата от турско нашествие, кюрдите директно се обърнаха за помощ към Дамаск. Както информираха в петък от Генералния щаб на Въоръжените сили на Сирия, правителствените войски са влезли в Манбидж.
На този фон турският вестник Hurryiet съобщи, че делегацията от Анкара има намерение да разгледа с руските си колеги въпроса за използването на въздушното пространство на Сирия в светлината на изтеглянето на американската армия. По неговите данни, турските политици ще обсъдят също всички възможни варианти на развитие на събитията и ще проучат какви са рисковете при провеждането на операция на изток от Ефрат срещу ОНС.
Няма да има война
Научният ръководител на Института за востоковедение към РАН академик Виталий Наумкин счита, че на руско-турските преговори Москва, може би, ще се опита да разсее притесненията на Турция заради сирийските кюрди и „да намери вариант за взаимодействие, чрез който да не допусне война между турците и кюрдите на територията на Сирия“.
По неговото мнение, въпросът за бъдещето на сирийските кюрди става много актувален във връзка с изтеглянето на американците. „Има сценарий, според който кюрдите ще се опитат да се договорят с правителството в Дамаск за някакви разумни компромисни решения. Кюрдите искат удовлетворяване на своите права под формата на автономия на север. Как ще бъде решен този въпрос, ние засега не знаем“, отбеляза експертът.
Ръководителят на Центъра за Близкия и Средния Изток към Руския институт за стратегически изследвания Владимир Фитин е на мнение, че на предстоящата среща Москва ще се постарае да направи всичко, за да предотврати възможността за военен сблъсък между Сирия и Турция по поречието на Ефрат, ако и двете страни се опитат да заемат кюрдските територии. Той счита, че не си заслужава ситуацията да се драматизира: едва ли цялата американска войска вече е изтеглена от Североизточна Сирия, което пречи на плановете за установяване на контрол над тези територии.
„Това, че сирийската армия е влязла на някаква територия в съседство с Манбидж все още не означава, че са започнали пълномащабни опити да се заеме целият североизток“, отбеляза Фитин.
Превод и редакция: Иван Христов