Орландо. Президентът на САЩ във вторник официално обяви намерението си да се кандидатира за преизбиране на поста през 2020 година, използвайки вече донеслите му успех на предишните президентски избори лозунги за величието на Америка, както и риторика – ту популистка, ту конфронтационна – която намери горещ отклик сред неговите привърженици, предава ТАСС.
„С цялото си сърце, прилагайки всички сили - физически и психически - ще се стремим отново да направим Америка велика и наистина ще гарантираме величието на Америка“, каза той, обръщайки се към повече от 20 хиляди негови поддръжници в Орландо (щата Флорида). „Ето защо стоя пред вас и официално обявявам началото на моята кампания с цел да си осигуря втори мандат като президент на Съединените щати“.

Кампания в режим нон-стоп

Формално, изборният щаб на Тръмп продължи да работи, след като спечели изборите през ноември 2016 г., и два дни преди откриването в интервю за The Washington Post, той заяви, че лозунгът на кампанията за 2016 г.- „Да направим америка отново велика“, отново ще бъде използван в предизборната кампания за 2020 г. В деня на встъпването си в длъжност като президент на 20 януари 2017 г. Той е изпратил молба до Федералната избирателна комисия за намерението си да стане кандидат отново на изборите през 2020 г., а първото събитие от тази нова кампания беше организирано в Мелбърн, Флорида, през февруари 2017 г. , От април тази година щабът на кампанията на Тръмп вече е събрал над 28 милиона долара.
Решението на Тръмп да обяви началото на предизборната кампания във Флорида не е направено случайно: този щат спада към „колебаещите се“, като Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин, където позициите на демократите и републиканците са еднакво силни. Както се вижда от данните, публикувани на интернет страницата на Electronic Central, никой републикански кандидат все още не е успял да стане президент без победа в щата Флорида. На изборите през 2016 г. Тръмп спечели в този щат с минимална разлика.
Не е случаен и моментът на обявяване на началото на предизборната кампания: преди четири години, почти на същия ден – 16 юни 2015 година – във фоайето на своята щаб квартира Trump Tower – Тръмп обяви началото на своята първа предизборна кампания. Момента на сегашното обявление е избран и с оглед на това да се вземе инициативата от демократите, които ще проведат първите телевизионни дебати на 20-те претенденти за поста държавен глава на САЩ на 26-27 юни в Маями (щата Флорида).

Ако изборите бяха сега

Говорейки за неговите политически съперници, Тръмп, отхвърляйки политическата коректност, ги обвини, че провеждат „разрушителна политика“. „Нашите опоненти - радикалните демократи - са водени от омраза и ярост“, каза той под одобряващия рев на трибуните, където хиляди хора държаха плакати с думите „Тръмп 2020“. „Те искат да ви навредят и да унищожат страната ни в тази форма, в която е. Това е неприемливо и не можем да го позволим“. „Ако искате да сложите край на тази корумпирана система веднъж завинаги, тогава елате на 3 ноември [2020] и гласувайте, гласувайте, гласувайте“, призова той.
Подобна сурова реторика се обяснява с факта, че Тръмп вече е в позиция на догонващ. Както показват резултатите от анкета на 1001 потенциални гласоподаватели, публикувана на 16 юни от Fox News, ако изборите се проведат сега, Тръмп щеше да отстъпи на петте главни претенденти за президент на Демократическата партия. Бившият вицепрезидент на САЩ Джо Байдън би победил Тръмп с 49% срещу 39%, а сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс, който се състезаваше с Хилъри Клинтън за номинацията на Демократическата партия за президент през 2016 г., побеждава с 49% срещу 40%. Сенаторът от Масачузетс Елизабет Уорън щеше да спечели с марж от 2% (43% -41%), а калифорнийският сенатор Камала Харис и кметът на Саут Бенд (Индиана) Пит Бутджедж ще победи Тръмп с 1% от гласовете. Нивото на грешка в проучването се оценява на плюс или минус 3%.
Според информацията на CBS, след публикуването на резултатите от тази анкета, няколко специалисти, провеждащи проучвания на общественото мнение по поръчка на Тръмп, са били уволнени.

Републиканците няма да предизвикват Тръмп

В редиците на републиканците, 73-годишният Тръмп вече няма опасни съперници. Бившият губернатор на Масачузетс, 73-годишният Бил Уелд, който официално обяви намерението си да се бори за кандидатурата на републиканците за президент през април тази година, не може да се похвали с голяма популярност: според проучване на портала от края на април на Politico и изследователската служба Morning Consult, Уелд има подкрепата на 7% от републиканските избиратели, докато Тръмп на 78%. Бившият сенатор на Тенеси Боб Коркър и бившият губернатор на Охайо Джон Кейсик, които преди това не изключиха участието в предизборната кампания, не влязоха официално в битката, както бившият съперник на Тръмп за републиканската номинация за 2016 г. Карли Фиорина и бившият сенатор от Аризона Джеф Флейк.

Икономически коз

Очевидно, Тръмп разчита, че негов силен коз в настоящата кампания ще е икономиката: безработицата спадна до най-ниските си нива от 2000 година – 3,8%. Средната почасова заплата продължава да расте бавно и се е увеличила с 2,7% в сравнение с май миналата година. Но, както свидетелстват резултатите от неотдавнашно проучване на Университета Куинипак, по-малко от половината американски избиратели – 41% - считат, че това е заслуга на президента. Благоприятното положение на нещата в икономиката може да помогне на Тръмп да бъде преизбран, отбеляза във вторник телевизия CNBC, но само този фактор може да е недостатъчен за победа през 2020 година.
Според Си Ен Ен, Тръмп е изправен пред изключително трудна предизборна кампания, тъй като ще трябва да се оправдава пред гласоподавателите за постоянните външнополитически кризи, за скандалите, които разтърсват администрацията му, за политиките срещу нелегалните имигранти и опитите за отмяна на здравноосигурителната програма Obamacare, а съперниците му демократи отново и отново ще се връщат на въпроса за разследването на специалния прокурор Робърт Мюлер относно твърденията за връзките на избирателния щаб на Тръмп с Русия през 2016 г. В същото време, в материала на Си Ен Ен се отбелязва, че никой не твърди, че Тръмп няма шанс да бъде преизбран, защото е постигнал много от обещаното на консервативните гласоподаватели.

Предизборната кампания

Официалният старт на предизборната кампания в САЩ ще се проведе през февруари 2020 година. На 3 февруари в Айова ще се проведе среща на партийните активисти, на която те ще избират делегати, първо на местните партийни конференции на Демократическата партия, след това на държавната конференция, а след това и на националната конвенция.
В щата Ню Хемпшир, на 11 февруари, ще се проведат първите първични избори в страната, които се различават от изборите, тъй като избират делегати на националния конгрес, който ще се проведе на 13-16 юли 2020 г. в Милуоки (Уисконсин). Там ще бъде обявено името на противника на Доналд Тръмп в борбата за президентството. Друга разлика в срещите на партийните активисти от първичните избори е, че първите се организират от местните клонове на партиите, а последните - от избирателните комисии на отделните щати.
Републиканците ще проведат своя изборен конгрес от 24 август до 27 август 2020 г. в Шарлът, Северна Каролина. 59-тите президентски избори в САЩ ще се проведат на 3 ноември 2020 година.

Превод и редакция: Иван Христов