Киев. Създаването на нов блок, според замисъла на авторите на този сценарий, трябва да попречи на Владимир Зеленски да насрочи предсрочни парламентарни избори преди 27 май, пише ТАСС в обзорен материал, представен без редакторска намеса.

Формалното съществуване на управляващата коалиця във Върховната рада на Украйна, начело с „Блок Петро Порошенко, официално обяви, че прекратява дейността си три дни преди инаугурацията на новия президент. В петък тя бе напусната от фракцията „Народен фронт“. По думите на председателя на Радата и член на „Народния фронт“ Андрей Парубий това означава, че от този момент е в ход механизма за формиране на нова управляваща коалиция в парламента. „По закон за това е предвиден един месец“, подчерта той.
Стартирането на процеса на създаване на нова управляваща коалиция, според авторите на този сценарий, трябва да лиши Зеленски от възможността да разпусне Радата и да насрочи предсрочни парламентарни избори. Факт е, че новият държавен глава на практика няма представители във Върховната Рада, която беше избрана през 2014 година. А следващите парламентарни избори идват едва през есента на тази година. Затова по-нататъшната съдба на Радата беше в светлината на прожекторите веднага след победата на Зеленски на президентските избори.
Възможностите за разпускане на парламента обаче са строго регламентирани от закона. По-специално, президентът не може да направи това, ако има по-малко от шест месеца преди изтичането на мандата на настоящото събрание. В случая този срок е 27 май. Така Зеленски след встъпването си в длъжност, което е насрочено за 20 май, формално ще има още една седмица, за да вземе решение.
Но за разпускането на парламента трябва да има причина. Според закона, една от тях е неспособността на депутатите да образуват мнозинство в рамките на 30 дни. Обявявайки „саморазпускането“, депутатите от Радата сред привържениците на напускащия президент Петро Порошенко очакват, че сега те официално ще имат още един месец за консултации, а новият президент ще бъде лишен от възможността да обяви предсрочни избори до 27 май.

Разяснения на експертите

Въпреки това, експертите препоръчват да не се бърза със заключенията. „Разпадането на коалицията създава проблем за Зеленски с разпускането на Върховната Рада. Но Украйна е страна с неограничени възможности и всичко е възможно тук, включително и предсрочни парламентарни избори в такава ситуация“, заяви украинският политолог Андрей Золотарев в интервю с кореспондент на ТАСС.
Експертът обясни, че два фактора могат да помогнат на Зеленски да разпусне Радата, независимо от стартиртането на механизма за формиране на ново мнозинство в парламента. „Например, може да има съдебно решение, че коалицията в Рада и така не съществува вече три години и всички срокове са изтекли отдавна“, посочи той. „Също така Зеленски може да извика петдесет хиляди души пред парламента и да постави депутатите пред дилема – да излязат през парадния вход или през прозорците“, Реализацията на тези варианти, според него, може да допринесе за сериозна обществена подкрепа за новоизбрания президент.
Неочаквано в подкрепа на Зеленски се обяви и постоянният представител на бившия президент в Радата Ирина Луценко. „Народният фронт“ имаше пълното право да излезе от коалицията“, заяви тя. „Това означава, че според законодателството в 30-дневен срок може да бъде създадена нова коалиция в Радата. Означава ли това, че така или иначе Зеленски може да разпусне парламента? Да, означава“.
Тази позиция бе подкрепена от украинския адвокат, бивш началник на администрацията на четвъртия президент на страната Виктор Янукович, Андрей Портнов. „Факт е, че от 2016 г. в парламента няма управляваща коалиция ... и на тази основа президентът може по всяко време да подпише указ за разпускане на парламента и да свика предсрочни избори“, каза той в петък в коментар пред украинското издание „Страна“.
„Президентът Зеленски може да подпише указ за разпускане буквално веднага след встъпването в длъжност. И за това не са му нужни никакви съдебни решения“, каза Портнов, като обясни, че онези, които не са съгласни с такова решение на президента, могат да се обърнат към съда.
„Днес (петък, 17 май) една от фракциите във Върховната Рада реши да излезе от „коалицията“. Но как можеш да излезеш от нещо, което го няма? Фактически коалицията не съществува от три години – откакто тя бе напусната от партиите „Самопомощ“, „Бактивщина“ и Радикалната партия на Олег Ляшко. Затова сегашната игра в парламента е поредното свидетелство за това, че депутатите са безразлични към хората, които са ги избрали. За тях е по-важно да продължат безметежното си съществуване“, заявиха от пресслужбата на Зеленски пред агенция „Укринформ“.
Екипът на избрания президент е убеден, че страната се нуждае от промени и дълбоки реформи. „Това е искане на украинския народ. А за неговото осъществяване имаме нужда от силен парламент“, подчертават от пресслужбата.
В тази ситуация е показателна и позицията на началника на Окръжния административен съд на Киев Павел Вовка, който още в началото на май заяви пред „Съдебно-юридической газете“, че Зеленски ще има всички основания за разпускане на парламента, даже коалицията да обяви сама своя разпад.
„Ако официално бъде съобщено за липсата на коалиция в Радата, това няма да е началото на обратното броене, предвидения от Основния закон на Украйна един месец за формиране на нова коалиция, защото само президентът на Украйна с указ може да установи от колко време във Върховната Рада действително няма коалиция между депутатските фракции и какви последствия ще има това. Фактически от момента на приемането на съответстващия указ, коалицията на депутатските фракции няма да има никакво юридическо значение“, счита председателят на съда.
Въпреки това, ако Зеленски все пак се реши да разпусне Радата, то бившите членки на коалицията на Порошенко ще се опитат „да блокират това решение в съда поне до 27 май“, счита политологът Руслан Бортник. „Ситуацията ще премине в съдебен стадий, работата в парламента ще стане хаотична, кадровите и законодателните трансформации може да се окажат блокирани“, добави той.
При всички случаи противниците на Зеленски „ще се опитат да спечелят време, докато рейтинга на новия президент започнат да падат“. „Ако играят компетентно в съда - счита Бортник – то насрочването на предсрочни парламентарни избори може да бъде отложено, така че те да се проведат в един ден с редовните, т.е. на 27 октомври. А тогава на Зеленски ще му се наложи да отговаря не само на въпроси за корупцията и мира, но и за данъците и доходите“.

Отдавна няма коалиция

Настоящият състав на Върховната Рада беше избран на предсрочни избори през есента на 2014 г. Те се проведоха след смяна на властта в Киев в резултат от силовото сваляне на Виктор Янукович от поста президент и избирането на Петро Порошенко. Парламентарната коалиция „Европейска Украйна“ е създадена на 27 ноември 2014 г. Тогава тя включваше партиите „Блок Петро Порошенко“, „Народен фронт“, „Самопомощ“, Радикалната партия и „Баткивщина“. Първоначално коалицията се състоеше от 302 депутати. Въпреки това, тя не просъществува дълго, тъй като поради нарастващите противоречия, една след друга партиите започнаха да напускат коалицията.
Заявленията, че коалицията е загубила необходимите по закон 226 депутатски мандата се чуват доста отдавна. От председателя на парламента Андрей Парубий многократно е искано да публикува списък на депутатите, които са членове на коалицията. Той категорично отказа да го направи, като се позова на това, че процедурата не е задължителна. През февруари 2016 г. възникна въпросът за предсрочните избори. Но в условията на рязък спад на популярността му, Порошенко отказа да разпусне Радата. Оттогава парламентът продължава да работи независимо от отсъствието на официално потвърждение на факта за съществуване на парламентарно мнозинство. Както отбелязва изданието „Страна“, до неотдавна сумарно „Блок Петро Порошенко“ и „Народният фронт“ са били максимум 215 народни представители.

Маневрите на Коломойски

Редица експерти обаче изказват мнение, че петъчният демарш на „Народния фронт“ има за цел да убеди Зеленски да се откаже от идеята за разпускане на парламента, което е своеобразна принуда на новия президент да води диалог. „По-добре Зеленски да не експериментира с разпускане на Радата, като рискува да се сблъска с отмяна на указа чрез съда. По-добре е да работи конструктивно с парламента, където с помощта на същия този „Народен фронт“ може да събере 226 гласа за приемане на необходимите законопроекти и кадрови назначения“, заяви неназован депутат от „Народния фронт“ пред „Страна“.
Освен това същото издание съобщава, позовавайки се на свои източници, че олигархът Игор Коломойски, с чието име се свързваше Зеленски през цялата предизборна кампания, е започнал преговори с депутатите за създаване на неформална коалиция „под Зеленски“ в действащия парламент.
„Тази коалиция е алтернатива на разпускането. В нея ще влязат „Баткивщина“, част от „Блок Петро Порошенко“ (мажоритарните депутати), „Възраждане“ и „Народния фронт“. Това е идеята на Коломойски. И много от нас я подкрепят и възприемат разговорите за разпускане само като принуда от страна на екипа на бъдещия президент“, цитира изданието неназован депутат.

Превод и редакция: Иван Христов