Москва. Русия е готова да запази транзита на газ през Украйна след 2019 година, но само на икономически рентабилни условия и в случай на справедливо разрешаване на съдебните спорове между „Газпром“ и „Нафтогаз“. Това заяви пред журналистите заместник-председателят на правителствения апарат на Русия Сергей Приходко, цитиран от ТАСС.
„Що се касае до транзита на руски газ през територията на Украйна, то ние сме готови да го запазим на икономически рентабилни условия и в случая, че всички съдебни спорове между ПАО „Газпром“ и НАК „Нафтогаз Украина“ бъдат разрешени справедливо“, заяви представителят на кабинета на министрите.
Той подчерта, че концепцията на строящия се „Северен поток 2“ не предвижда прекратяване на транзита по действащите маршрути и „това се касае както за Украйна, така и за други страни“. „Руската страна неведнъж е заявявала, че е готова да запази транзита на газ през украинската газотранспортна система след 2019 г., но на взаимно приемливи условия. За да се случи това, трябва да се разрешат отношенията между заинтересованите компании, да се съгласуват икономическите условия и да се създаде атмосфера, способстваща нормалния диалог“, заяви Приходко.
В отговор на въпрос, ще бъде ли повдигната темата за „Северен поток 2“ и украинския транзит по време на преговорите между премиерите на Русия и Франция Дмитрий Медведев и Едуар Филип в Хавър, представителят на кабинета на министрите отбеляза, че руската страна е готова „да обсъжда всякакви теми, включително за доставките на руски газ в Европа“. Приходко припомни, че предвид увеличението на търсенето на енергоносители в Европа, Москва се стреми към диверсификация на маршрутите на доставките за сметка на използването на нова и на вече съществуващата инфраструктура при условие, че в тези проекти има икономическа привлекателност и целесъобразност.
Както подчерта Приходко, „Северен поток 2“ е чисто икономически проект, свързан с увеличаването на търсенето на газ в Европа заради съкращаването на въглищните и атомните електроцентрали. „Новият газопровод ще обезпечи устойчиви и рентабилни доставки на руски газ по най-краткия път от находищата в Ямал до потребителите в Европа“, отбеляза чиновникът.
„Северен поток 2“ включва изграждането на два газопровода с общ капацитет от 55 милиарда кубически метра газ годишно от бреговете на Русия през Балтийско море до Германия. Разходите за строителство се оценяват на 9,5 милиарда евро, а стартирането му се очаква преди края на 2019 година.
Украйна се противопоставя на изграждането на този газопровод, тъй като по мнението на Киев той вреди на икономическите интереси на страната. Настоящият договор за транзит на газ през Украйна изтича на 31 декември 2019 година. Европейската комисия се надява да получи гаранции от Русия за поне частично запазване на украинския транзит от 2020 г. нататък.
Превод и редакция: Иван Христов