The Wall Street Journal наскоро публикува доклад по темата: „Новите усилия на Европейския съюз включват по-строг контрол върху износа и натиск върху страните извън ЕС, за да се ограничи продажбата на чувствителна технология на Иран“. Според доклада, Великобритания, Франция и Германия се опитват да убедят всички държави-членки на Европейския съюз да наложат широки ограничения на ракетната програма на Иран.
„Една от възможните стъпки би било да се призоват африканските и азиатските страни да сложат край на износа или да блокират транзита на чувствителни стоки към Иран", се казва в доклада.
Истината е, че Вашингтон и Европейският съюз се опитват да управляват два антиирански плана едновременно: единият държави Техеран в„изкривена ядрена сделка“, а другият „ограничава ракетната му дейност“.
Година, след като администрацията на Доналд Тръмп официално изтегли страната от споразумението за ядрената програма на Техеран, Вашингтон и съюзниците измислиха нов план за „налагане на санкции срещу ракетната дейност на Иран", за да отслабят неговите отбранителни способности и статут в региона.
В такава критична ситуация Ислямска република Иран трябва да устои и да изпрати ясно послание към европейците.
Иранското външно министерство трябва да се притеснява то нахлуването на Европа в Иран. Главното задължение на иранското външно министерство в тази критична ситуация е никога да не се доверява на Европа и сериозно да се противопостави на Германия, Франция и Великобритания.
Ако иранското външно министерство не приеме това предупреждение сериозно, европейската тройка ще предприеме още по-нападателен подход. Ясно е, че при такива обстоятелства би било наивно да се опитваме да „правим разлика между тактиката на САЩ и Европа“, тъй като в действителност „САЩ“ и „несъгласуваното поведение на европейците“ са две страни на една и съща монета.
Всъщност, тази схема всъщност беше създадена веднага след встъпването на Тръмп в Белия дом. Изглежда, че иранските дипломати трябва постоянно да напомнят на Запада (САЩ и европейската тройка) за „стратегическите граници" на ислямската република.
Тези граници ясно показват, че Иран не води преговори за способността си за противоракетна дейност и отбрана, и е решен да продължи да се подготвя срещу регионални заплахи. Ето защо няма да позволи военните й бази да бъдат разглеждани от представители на всякакви организации.
Ясно е, че САЩ и европейската тройка нямат право да влизат в такива стратегически и забранени зони в Иран. И накрая, повече от ясно е, че предизвикателството между Иран и европейската тройка по отношение на ракетната дейност на Иран ще достигне критична точка през следващите месеци и Иран никога няма да излезе печеливш от ситуацията, ако не стои твърдо в подкрепа на стратегическите си интереси. Ако се откаже от тях, САЩ и Европа ще успеят да изолират Иран на международната сцена и особено в Западна Азия.
Превод и редакция: Тереза Герова