Скопие. „На основата на Преспанския договор можем да градим доверие и взаимно разбиране“, това е заявил Йоанис Армаколас, експерт от гръцката Фондация за европейска и чужда политика ЕЛИАМЕП“, съобщава подробно скопският телевизионен канал Телма.
През последните години, особено след подписване на Договора, става ясно, че „двете общества трябва усилено да работят за изграждане на доверие, за да се опознаят по-добре“. Тази оценка анализаторът на гръцкия мозъчен тръст е направил по време на дискусията, която се е провела във вторник, на тема "Сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешните работи като мярка за изграждане на доверие между Македония и Гърция". Тя се организира със съдействие на шведското посолство в Скопие.
„ Опитваме се в няколко посоки да работим с различни неправителствени организации и мозъчен тръст, за да увеличим информацията в Гърция за вашата страна, както и повече да съобщаваме на вашето общество за гръцките проблеми. Този процес, мисля, че ще продължи няколко години“. Така Армаколас е отговорил на въпрос за това как се приема подписването на Преспанския договор. Според него обаче е нужно да се положат още доста усилия, за да се постигне по-добро опознаване на двете общества, тъй като „общественото мнение и мнозинството в гръцкия парламент са против споразумението и не очаква това да се промени в следващите няколко месеца“. Той е заявил, че „почти две трети или около 65 процента от гръцките граждани са против него и не вярвам, че то ще има голяма подкрепа и в парламента. Ако то бъде ратифицирано, това ще е благодарение на крехко мнозинство от един до двама депутати.“
След подобно одобрение, самото му изпълнение ще е предизвикателство за правителството и опозицията, които на практика ще трябва да работят по него след провеждането на следващите избори. По преценка на Армаколас те са дължни да разяснят на гръцкото общество защо е необходимо страната да е в добри отношения със съседите си и как да се засилят двустранните отношения, за да се изгради доверие помежду им.
“Много хора се опасяват, че във вашата страна се забелязват иредентистки и националистически тенденции и те ще излязат на повърхността след подписването на договора. Ако това не е така, тогава те трябва да се убедят, че можем да градим отношения на доверие и че с национализма и иредентизма няма да има проблеми в близко бъдеще“, е мнението на Йоанис Армаколас от гръцкия мозъчен тръст ЕЛИАМЕП.

Превод и редакция: Ивелина Ватова