Скопие. Различни са очакванията на Прищина и Белград за бъдещия диалог след създаването на Косовска армия, пише на своята страница скопският телевизионен канал “Телма“.
Въпреки еуфорията в Прищина все още продължава, нейните близки съюзници, с изключение на САЩ, не са щастливи заради вчерашното решение на парламента да приеме законите за формиране на Косовска армия. Прищина обаче се надява, че евентуалният напредък в преговорите с Белград ще намали разочарованието на Брюксел и НАТО.
„Отношенията на Косово с НАТО ще бъдат по-чувствителни през следващите седмици и месеци. Но ако се постигне окончателно споразумение между Косово и Сърбия през следващите месеци, тогава отношенията между Косово и НАТО ще се върнат на пътя, който ще създаде възможност за Косово да придвижи своята евроатлантическа интеграция, казва анализаторът Лабинот Грейчевчи от Изследователския институт за развитие и европейски въпроси.
Но след вчерашните събития Сърбия не е убедена, че Косово действително някога е искало нормализиране на отношенията. Сръбският президент Вучич обвини, че зад всичко, което се случва в Косово, стоят САЩ, Великобритания и Германия.
„Поради факта, че албанците с това решение се застрашават мира и стабилността в целия регион на Западните Балкани, както и тези, които спонсорираха това тяхно поведение, Сърбия изпрати искане за провеждане на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН“, каза Вучич.
Това заседание вероятно ще се състои в понеделник. Но 15 държави-членки на Съвета за сигурност на ООН вече проведоха неофициална среща по искане на Сърбия.
Въпреки че вчерашното решение предизвика нови напрежения в отношенията между Белград и Прищина, Косово не смята, че армията ще навреди на процеса на нормализация в дългосрочен план.
„Това е процес, който ще продължи десетилетие или повече. В този контекст бих казал, че въздействието, прякото въздействие на това решение, ще се повлияе на диалога между Косово и Сърбия. По някакъв начин смятам, че това може да ускори процеса между Косово и Сърбия, казва Грейчевчи.
Брюксел още веднъж потвърди, че решението на Прищина е прибързано. Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан поиска спиране на провокациите. Говорейки за виенското радио "Ое1" той каза, че изминалото лято все още имало динамика в диалога и че са били обсъждани възможните елементи на договора, но тази инерция след последните ходове на двете страни е изчезнала.

Превод и редакция: Юлиян Марков