Работата на съвместната македонско-българска комисия за спорните въпроси от общата история и изпълнението на проекта за свързване на двете страни с железопътна линия също са обект на внимание от страна на медиите в югозападната ни съседка.
Фактът, че Македония няма изградена железопътна линия към България е по вина на СДСМ, който остави празни стълбове като паметник на незавършения проект. Това заявиха от ВМРО-ДПМНЕ като реакция на пресконференция на Диме Велковски от управляващата партия, който говори за инвестициите в нова пътна и железопътната инфраструктура, отбелязва скопската електронна медия „24 Инфо“.
От ВМРО-ДПМНЕ отбелязват, че за разлика от СДСМ, партията е придала значение на Коридор № 8 и е започнала изграждането на първата фаза на железопътната линия от Куманово до границата с България.
„Изграждането на жп линията Куманово-Беляковце е проект на ВМРО-ДПМНЕ, който е приведен в напреднал етап на реализация от правителството на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ само се хвали с това, което ВМРО-ДПМНЕ направи. Отсечката на жп линията от Беляковце до границата с България може да се докаже с проектната документация от ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ вместо да продължи със същото темпо да строи, забави дейностите" по проекта, се казва в реакцията на опозиционната партия.
Според опозиционната партия за железопътния транспорт и инфраструктура правителството на ВМРО-ДПМНЕ е закупило 150 вагона в обща инвестиция от 15 милиона евро, а е реализирала и доставката шест нови пътнически влакове, от които четири са с дизелови, а два – с електрически мотори.
ВМРО-ДПМНЕ счита, че железопътната инфраструктура, както и всичко останало в страната, страда от неспособността на СДСМ.„Властта, която почерня държавата в действителност не прави нищо, затова трябва да си тръгне преди щетите да станат прекалено големи", категорични са от опозиционната партия.
По темата, но от друг ъгъл, пишат също и други медии в Македония. Телевизия „Канал5“ съобщи за „подписан договор за гранд за втората фаза от изграждането на участъка към България“.
За подписания договор съобщава и излъчващият на албански език скопски телевизионен канал „Алсат-М“. „За осем години или до 2027 г. трябва да тръгне първият влак от Скопие за София. Участъкът от Скопие до българската граница трябва да бъде изграден до 2025 г., но за цялостно железопътно свързване ще трябва да изчакваме още две години, през които се очаква да бъде изграден пътя от София до българо-македонската граница“, предаде телевизията. Уточнява се, че Министерството на финансите в Скопие е подписало договора за 68,6 млн. евро от ЕС, отделени чрез Инвестиционната програма за Западните Балкани, договорена миналата година на срещата на върха в Триест.
Електронната медия „Плюс Инфо“ също съобщава за договора, като уточнява, че с влак до София ще може да се стига през 2027 г.
Безспорно трудностите в работата на съвместната македонско-българска комисия за спорни въпроси от общата история привлякоха по-голямо медийно внимание с оглед на чувствителността на темата за дейността й.
„Македонско-българската комисия „заби" на цар Самуил“, предаде скопската електронна медия „Плюс Инфо“. „Епилогът от последната, трета среща на мултидисциплинарната комисия приключи с решение, което ще бъде предложено на двете правителства - Св. Кирил и Методий и Григор Пърличев да се почитат като общи исторически личности, но работата „заби“ по въпроса за цар Самуил. Ето защо разменените 30 страници от възражения от двете страни не бяха разгледани на последната среща“, поясни медията в статия, в която съобщи и за предложението на члена на комисията Петър Тодоров за изграждане на Мемориал на жертвите от Балканските и Първата световна война.
Председателят на македонската страна в съвместната Комисия за преразглеждане на учебниците в съответствие с договора за добросъседство подчерта, че цар Самуил, братята Кирил и Методий и Григор Пърличев са личности, които се почитат от няколко народа, предаде скопската електронна медия „Фактор“.
В момента се води полемика между македонските и българските експерти за средновековния владетел и искането за неговото съвместно честване от двете страни, след като бе постигнато подобно съгласие за Григор Пърличев и светите братя Кирил и Методий, поясни медията.
„Мисля, че има шансове да се постигне съгласие в комисията за цар Самуел, защото несъмнено той е част от паметта на македонския и българския народ. Това е само доказателство, че с едно историческо лице могат да се идентифицират повече култури и народи, но подходът към оценката му трябва да е без идеология. Основният проблем е около характерът на Самуиловата държава. В нашата историография тя е тълкувана като македонска, а в българската - като продължение на първата средновековна българска държава. Всъщност това е дилема, която присъства в световната историография, където може да се намерят различни тълкувания по този въпрос", обясни Горгиев в интервю за Press 24.
Информационната агенция „Макфакс“, електронните медии A1 On и „Точка“акцентираха на изявлението на Горгиев, съгласно което българи и македонци имат „еднакво право“ да почитат Пърличев.
Голяма част от медиите в Македония, сред които „Слободен печат“ и „Плюс Инфо“, публикуваха авторска статия на Бранко Геровски по казуса с почитането на Григор Пърличев, озаглавена „Пърличев в романтиката“.
„В романтичните самоопределения на декларираните българи, които пеят, говорят, борят се и умират за Македония – защо точно за Македония, а не за „тяхната“ България? – можете на откриете и справки за Александър Македонски, но няма да срещнете името Аспарух, например, създателя на първата държава на прабългарите. Не е ли малко странно?, пита Бранко Геровски в статията си, разпространена от местните медии.
Най-голямо внимание медиите в югозападната ни съседка отделят на изявлението на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов, който се закани партията му да гласува срещу македонското членство в НАТО, ако Скопие не се откаже от – съгласно думите му - фалшифицирането на историята. Темата де факто не е подмината от нито една медия в Македония.
„Пред български медии Каракачанов заяви, че съвместната комисия, която се занимава със спорните исторически въпроси, не е постигнала напредък и че македонските членове са арогантни“, предаде A1 On.
„Не съм съгласен с твърдението, че сме постигнали компромис с Македония за спорните исторически въпроси“, привежда думите на Каракачанов медията, като пояснява, че той е председател на коалиционния партньор в правителството на премиера Бойко Борисов.
A1 On припомня, че не за първи път Каракачанов говори за блокада на Македония в евроатлантическата й интеграция. Миналата седмица той предупреди македонския министър-председател Зоран Заев да не злоупотребява с въпроса за македонския език, тъй като това може да струва членството на страната му в НАТО и Европейския съюз. МВнР в Скопие осъди изявленията на Каракачанов.
„Либертас“ също предаде думите на Каракачанов, че „няма да гласувам за Македония в НАТО, ако страната не престане да фалшифицира историята“. Под същото заглавие материали публикуваха още местният „Фокус“ и електронните издания „Локално“ и МКД.
И други медии, близки до кръговете на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ не подминаха изявленията на българския вицепремиер. „Курир“ предаде, че Каракачанов „ще гласува против македонското членство в НАТО“. Същото заглавие се появи в „Точка“, „Плюс Инфо“, „Слободен печат“ и др.
Редакция: Тереза Герова