***
София/Загреб. Някои хърватски политици и анализатори не спират със „сериозните“ си изявления и сипят аргументи в защита на строителството на терминал за втечнен природен газ (ВПГ) на остров Крък, опитвайки се с всички сили да убедят обществото и самите себе си в неговата бъдещата му пазарна стойност. В действителност енергийният влак все по-бързо преминава край хърватските граници и съществува реална опасност страната не просто да не се превърне в газов хъб (макар да има всички предпоставки за това), а да стане енергиен „апендицит“, т.е. изолиран „енергиен остров“ на картата на Югоизточна Европа, предупреждава Зоран Метер в статия за базираната в Белград електронна медия Geopolitika.news.
„Хърватското правителство постоянно подчертава значението на терминала за ВПГ с оглед сигурността на доставките. Въпреки това, този аргумент не играе роля за много други членове на Европейския съюз и НАТО. Най-новият пример за това е нашата съседка в Южна Европа – България. На 31 януари Българският държавен газов оператор „Булгартрансгаз" обяви окончателното си инвестиционно решение за разширяване на българската национална газопроводна мрежа от границата с Турция до границата със Сърбия“, подчертава авторът.
Инвестиционният проект ще струва 2,77 млрд. лв. (1,4 млрд. ввро) и ще осигурява доставките на руски газ през газопровода „Турски поток“. Припомня се, че руският енергиен гигант „Газпром" е завършил полагането на два тръбопровода под Черно море като част от изграждането на газопровода „Турски поток", който се планира да бъде въведен в експлоатация до края на тази година. Капацитетът на всеки клон е 15.75 млрд. куб. м газ годишно. Първият клон на този тръбопровод е предназначен за турския пазар, а вторият - за европейския. От втория (европейски) клон за България ще бъдат доставяни 3,5 млрд. куб. м газ, за Сърбия – 2,5 млрд. куб. м газ, а за Унгария – 6 млрд. куб. м газ. Останалите 3,75 млрд. куб. м газ ще бъдат доставяни в Словакия и Австрия (от централноевропейския център „Баумгартен“).
„Булгартрансгаз" възнамерява да изгради газопровод с дължина 474 км от българо-турската граница до границата със Сърбия. В Сърбия дъщерно дружество на „Газпром“ – „Газтранс" ще изгради газопровод за пренос на горивото до границата с Унгария. Доколкото е известно, едно от условията за изграждане на инфраструктура за получаване на руски газ е авансови средства за проекта. Стойността се оценява на 1,3 млрд. долара, а датата на завършване и стартиране на българския газопровод е 2020-2021 г. След два неуспешни търга българският газов оператор удължи периода на резервация от 15 на 20 години и намали първоначално предложените тарифи за транзит на газ с 3,64%.
Като се има предвид отбелязания напредък в работата на газопровода „Турски поток”, до 1 януари „Булгартрансгаз” трябва да завърши и пусне в експлоатация по-голямата част от съответната инфраструктура в България, за да направи възможно транзита на руски газ от Турция към Сърбия. В края на декември миналата година българският оператор обяви търг за изпълнител на газопровода. Българите ще построят и две компресорни станции. Планирано е от 2020 г. до Сърбия през този тръбопровод да се вливат четири милиарда кубически метра газ, а от 2022 г. - до 12 милиарда кубически метра.
Всичко това потвърждава, че руската страна най-накрая е научила урок от негативния опит от миналото, когато през 2014 г. беше спряно изграждането на вече започналия „Южен поток” (именно София го блокира под натиск от Вашингтон и Брюксел). Сега Русия напълно е променила схемата за организиране на доставките на газ: за строителството и транзита на горивото в бъдеще са отговорни само местните оператори, а руската страна не се намесва по никакъв начин.
Така че, докато хърватското правителство планира да инвестира стотици милиони евро в един изключително спорен проект по отношение на рентабилността на терминала за втечнен природен газ в Омишал, на остров Крък, България, която също е член на Европейския съюз и НАТО, реши сама да се заеме с енергетиката си като една от най-важните области на националната сигурност. (Унгария направи това преди много време, да не говорим за Германия и други западноевропейски страни). В същото време няма съмнение, че Брюксел ще даде на София „благословия” (макар че формално не се нуждае от нея), защото нищо друго не му остава. А в геополитическия смисъл на Сърбия, която все още е „между небето и земята”, ситуацията се използва за реализиране на собствените й енергийни и геополитически цели (споделени с България и Унгария, членове на НАТО и Европейския съюз). Сърбия се справя много добре, независимо дали някой иска да го признае или не. Така че има реална перспектива именно тя да доставя газ за Босна и Херцеговина, или „поне" за Република Сръбска. Хърватия остава със сляпа, безусловна стратегическа преданост към политическите елити в САЩ и с изкуствено раздута русофобия. Такава Хърватия в бъдеще може да се превърне в изолиран енергиен остров. Дали това ще се случи или не, времето ще покаже. Но цената на една лошо замислена и недалновидна политика може да бъде много висока.
***
София/Лондон. Трети човек, който свързват със случая „Скрипал“, може да има пръст в опит за отравяне в България от 2015 г. Жертва на покушението тогава е станал бизнесменът Емилиян Гебрев. Това твърдят от британската мрежа за разследваща журналистика „Белингкет“ и партньорите й в Москва от „Инсайдър“, предава Deutsche Welle в руската си редакция.
Следователите са установили, че третият заподозрян за отравянето на бившия руски агент от Главното разузнавателно управление (ГРУ) и дъщеря му Юлия в Солзбъри – с псевдоним Сергей Федотов, се е намирал в България през април 2015 г., няколко дни преди инцидента с бизнесмена Гебрев и неговия син.
„Федотов“, както и колегите му Анатолий Чепига и Александър Мишкин, е получил ново име през 2010 г. Той е пътувал активно в Европа, Азия и Близкия Изток, и винаги е засичан в „горещи точки“, няколко дни преди събития, които след това са влизали в новините, отбелязват от „Белингкет“ и „Инсайдър“.
Според следователите пътуването на Федотов до България през 2015 г. има много общо със събитията в Солзбъри, където бе отровен Скрипал. Руският агент е пристигнал в Бургас на 24 април 2015 г. и е трябвало да се върне в Москва на 30-то число същия месец. Така и обаче той не се е качил на обратния полет. Късно вечерта на 28 април той е отлетял от Истанбул за руската столица, купувайки билет в последната минута.
По-рано същия ден Гебрев е хоспитализиран, след като губи съзнание на прием в София. Малко по-късно на големия му син и един от ръководителите на компанията му внезапно им прилошава. Тримата са настанени в болница със симптоми на тежко отравяне. Не беше установено обаче каква е отровата, използвана срещу тях.
Българската болница се е обърнала за помощ към две водещи лаборатории, специализирани на контрола над химическите въоръжения. Една от тях – към Университета в Хелзинки, е открила следи, които свидетелстват, че е използвано нервнопаралитично вещество от семейството на „Новичок“.
Месец след хоспитализацията състоянието на Гебрев се подобрява и той е изписан. В края на май той отново се е почувствал зле и е хоспитализиран. В същото време, на 24 май 2015 г., Сергей Федотов се завръща в България с директен полет от Москва. Той резервира билет за връщане на 28 май 2015 г., и отново не се качва на самолета. Два дни по-късно, на 30 май, той отпътува от съседна Сърбия за Москва.
Пътуването на Федотов до Обединеното кралство по време на отравянето на Скрипал е по същия модел. Той пристига в Обединеното кралство в същия ден, в който правят това като Чепига и Мишкин, но с друг самолет. Федотов е трябвало да се върне обратно в Русия на 4 март 2018 г., но отново – както в случая с България, не се е качил на машината. Федотов се връща в Москва от друга европейска столица няколко дни по-късно.
***
Москва. Кремъл постави под съмнение достоверността на новите публикации за трето лице по случая „Скрипал“. Така говорителят на руското президентство Дмитрий Песков коментира докладите на журналистическите мрежи „Белингкет“ и „Индайдър“, съгласно които трети човек, свързан с отразяването на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия, може да е замесен в сходен инцидент в България от 2015 г., предава TACC.
„Видяхме съобщенията за това. Има само един въпрос: как през 2015 г. може да остане незабелязано използването на някакво бойно отровно вещество в Европа, защо едва сега разбираме за това?“, попита Песков.
„Не знам доколко това отговаря на действителността, не знаем на какво се основават съставителите на тази информация, не знам доколко са компетентни, кои изобщо са те и дали това е истина“, допълни говорителят на Кремъл.
***
Вашингтон. Министерството на правосъдието на САЩ разпространи информация за организиран престъпен кръг, който използва онлайн сайтове като eBay и Craigslist с цел измама. Повдигнати са обвинения срещу 20 души, включително от България и Румъния, за измама, пране на пари и кражба, съобщава специализираният сайт за технологични новини Engadged.
Според документите румънският екип е планирал да създаде фалшиви обяви на уебсайтове като Craigslist и eBay за скъпи стоки – като например автомобили. Заинтересованите купувачи е трябвало да плащат преди доставката.
Във фалшивите обяви се е твърдяло, че фиктивните продавачи постъпват например в армията и поради тази причина трябва бързо да продадат превозното си средство. Предоставени са били имена на и адреси на реални хора, отбелязан е дори фалшив адрес за обслужване на клиентите. При плащане средствата бързо е трябвало да бъдат обърнати в криптовалути, след което да се прехвърлят на съдружници в чужбина. Твърди се, че става въпрос за румънски борси.
Ако бъде призната за виновна, бандата може да очаква до 20 години затвор и тежки глоби, които варират от 250 000 до 500 000 долара.