Военното присъствие в Ирак няма смисъл за САЩ. Поддържането на войски в близкоизточната страна няма да даде на Вашингтон никаква информация за това какво прави иранското правителство в рамките на своите границ. Нещо повече – запазването на американски контингент в Ирак с открита антииранска мисия излага военнослужещоте на САЩ на потенциални атаки от страна на различни милиции, симпатизиращи и работещи в сътрудничество с Техеран. Не бива да се забравя също, че голяма част от иракчаните биха искали американските части да напуснат пределите на страната им – още повече сега, когато бе обявена победа над „Ислямска държава“.
Предположението на Тръмп, че Иран може да „създава ядрени оръжия“, е по-скоро същата пропаганда, която той и неговите служители разпространяват от месеци, отколкото новина. Иран не е в състояние да разработи и изгради ядрени оръжия, тъй като се придържа към ядрената сделка, от която американският президент се отказа. Благодарение на ядрената сделка, Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е в състояние да провежда множество натрапчиви инспекции като част от най-строгия режим на проверка. Именно представителите на агенцията ще бъдат първите, които ще узнаят дали Иран нарушава ограниченията, установени в споразумението със световните сили от 2015 г.
Малко вероятно е иракското правителство да се съгласи с присъствието на САЩ, което се оправдава с враждебност към съседния му Иран. Президентът на Ирак Бахрам Салих вече заяви, че военното присъствие на САЩ в страната е уместно само с оглед целите на борбата с тероризма.
Правителството на Ирак иска да поддържа добри отношения с Иран. Мнозина от съседите на близкоизточната ислямска република не са така негативно настроени към Техеран, както Вашингтон. А Багдад определено не иска да бъде водеща държава в потенциална антииранска коалиция. Предложението на Тръмп би изложило войските на САЩ на излишен, по-голям риск в Ирак, а САЩ биха спечелили единствено по-голямо недоволство от страна на иракчаните.
Превод и редакция: Тереза Герова