Вашингтон. Двамата водещи американски дипломати, Майк Помпео и Джон Болтън, не скърбяха много след провала на опита за бунт във Венецуела – те вече подхванаха Иран, пише бившият съветник на американския президент Роналд Рейгън Патрик Бюканън в статия за изолационисткото издание The American Conservative.
Миналата седмица под прицел на американското оръжие се оказа Венецуела. „Мирно решение е желателно, но военните действия са възможни", заяви държавният секретар на на страната Майк Помпео, като увери, че „САЩ ще предприемат такива мерки, ако е необходимо". На свой ред съветникът по националната сигурност Джон Болтън прочете инструкцията от „Доктрината Монро“ на руския президент Владимир Путин: „Това е нашето полукълбо. Тук руснаците не трябва да се намесват“.
След като венецуелската армия реши да не се бунтува и да не сваля от власт държавния глава Никола Мадуро, Иран отново се оказа под прицела на американските оръжия. Болтън разпореди изпращането на самолетоносача „Ейбрахам Линкълн“ и група бомбардировачи в Близкия Изток, чиято задача бе да „отправят ясен сигнал на иранския режим, че всяка атака срещу интересите на САЩ и нашите съюзници ще бъде посрещната с безмилостна сила”.
За какъв вид „атака“ говори Болтън? Според съобщения в медиите Израел е предупредил съветника на Доналд Тръмп, че Иран ще нанесе удар на американските интереси в Ирак.
От Финландия Помпео повтори предупреждението на Болтън: „Виждаме ескалация на действията на иранците... и ще ги подведем под орговорност за атаките срещу американските интереси ... Ако има такива действия, ако те бъдат реализирани от марионетка като „Хизбула", ние ще подведем иранското ръководство под отговорност“.
В тяхната цялост заплахите на Болтън-Помпео са еквивалентни на ултиматума, че всяко нападение на „Хизбула“ в Ливан, шиитите в Йемен и проиранските бойци срещу Израел, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства или американските войски в Ирак, Сирия и страните от Персийския залив ще доведат до отмъщение в САЩ срещу самия Иран.
Одобрява ли това президентът на САЩ Доналд Тръмп? Изглежда да. Той се оттегли от иранското ядрено споразумение и отново въведе санкции срещу близкоизточната страна. Миналата седмица той отмени изключенията за осем страни, които им позволяваха да закупуват ирански петрол. Каква е целта? Намаляване на износа на петрол от Иран от 40% от БВП на страната до нула и задълбочаване на икономическата криза, която тази година би могла да намали БВП на Иран с шест процента.
И все пак Тръм добави Иран към списъка на терористичните държави, а Ислямската революционна гвардия я помести в този за терористичните организации. За първи път постъпваме така с въоръжени сили на чужда държава. Не подходихме така дори към Северна Корея.
В отговор Иран определи САЩ като държавен спонсор на тероризма, а американските войски в Близкия изток – за терористи. Иран също предупреди, че ако спрем износа му на петрол, идващ от Персийския залив през Ормузкия пролив, той ще го затвори за други страни. И тъй като 30% от световните доставки на петрол минават именно през него, това ще доведе до глобална криза.
Когато президентът Никсън спаси Израел през 1973 г. в Арабско-израелската война, арабите от ОПЕК наложиха ембарго върху петрола. Цените на бензина скочиха толкова високо, че Никсън се замисли да отиде с влак във Флорида за Коледа. Увеличаването на цените на бензина значително развали отношението на населението към Никсън и се превърна в един от основните фактори, довели до импийчмънта срещу него.
Според проучванията на „Галъп“ рейтингът на Тръмп достигна исторически връх от 46%. Това със сигурност се дължи на поразителните успехи на американската икономика след данъчните намаления и обширните мерки за намаляване на държавната намеса в икономиката.
В самото начало войната с Иран в Персийския залив можеше да стане популярна. Но как ще се отрази на американската икономика и способността ни да излезем от вечната война в Близкия изток, както обеща Тръмп?
В интервю за Fox News в края на април иранският външен министър посочи онези, които според него наистина се нуждаят от война между САЩ и Иран. Когато Мохамед Джавад Зариф беше попитан дали Тръмп търси конфронтация и промяна на режима, както Болтън препоръча, преди да заема поста на съветник по националната сигурност, той отговори отрицателно. „Не мисля, че президентът Тръмп иска това. Според мен той се стреми да изпълни предизборния си ангажимент да не вкарва САЩ в друга война“, припомня авторът думите му.
Зариф заяви още: „Самият Тръмп заяви, че САЩ са похарчили седем трилиона долара в нашия регион ... и единственият резултат от всичко това е засилването на тероризма, отслабването на сигурността и увеличаването на нестабилността. Хората от нашия регион стигнаха до заключението, че присъствието на САЩ тук изначално е дестабилизиращ фактор. Мисля, че президентът Тръмп е съгласен с това“.
Но ако не е Тръмп, кой тогава настоява за конфронтация и война с Иран?
Зариф отговори: „Вярвам, че „Екип Б" иска да въвелче САЩ и президента Тръмп в конфронтация, която той не иска".
И кой е част от този „Екип Б"?
Зариф посочи имена: Болтън, Бенямин Нетаняху, принц Мохамед Ибн Салман и принц Мохамед Ибн Зайед.
Ако „Екип Б" успее да реализира своите стремежи, това ще бъде войната на Тръмп и именно той ще трябва да плати за нея.


Превод и редакция: Тереза Герова