Токио/Пхенян. Дори да се сближите със своя поддръжник от годините на Студената война, пак няма да можете да избягате от изолацията. Има само един изход - денуклеаризацията, пише японското издание The Asahi Shimbun в статия, посветена на срещата на върха във Владивосток между държавния глава на Руската федерация Владимир Путин и председателя на Държавния съвет на Северна Корея Ким Чен-ун.
"На 25 април лидерът на КНДР Ким Чен-ун за първи път проведе разговори с президента Путин във Владивосток. Преди седем и половина години той оглавяваше страната. От миналата година той прави няколко посещения в Китай, но за първи път пътува до приятелска Русия", уточнява вестникът.
Провеждането й бе повлияно от февруарската среща на ръководителите на САЩ и КНДР, която завърши без конкретни резултати. Американският президент Доналд Тръмп настоява за прекратяването на ядрената програма на Пхенян, което би довело до отмяна на санкциите. Изглежда обаче севернокорейският лидер не знае как да постъпи в ситуацията, коментира изданието.
На фона на преговорите със САЩ, които са в застой, лидерът на Северна Корея най-вероятно иска да демонстрира отношения с Русия и по този начин да обърне ситуацията. Въпреки това той няма да може да излезе извън рамките на дипломатическото позиране, затова не трябва да се очакват значителни резултати. Факт е, че докато КНДР не предприеме конкретни стъпки към ядрено разоръжаване, Съветът за сигурност на ООН няма да отслаби санкциите.
Експерти смятат, че КНДР е запазила ядрените си бойни глави и съответните институции, които управляват производството им. След срещата във Владивосток Путин подчерта, че Русия и САЩ ще настояват за ядрено разоръжаване на Корейския полуостров по безопасен начин. "Нашата обща цел е да намалим ядрената заплаха", увери руският президент. Ако това наистина е така, тогава и Русия трябва да носи отговорност за процеса.
Миналата пролет, по време заседание на Съвета за сигурност, Русия призова за облекчаване на санкциите срещу Пхенян. Путин също направи такива изявления, които показаха разбиране по отношение на ядрената програма на КНДР. Чрез тази среща той иска да покаже, че има известно влияние върху Пхенян, но ядрената му програма дестабилизира региона и не може да бъде от полза за Русия.
Тъй като КНДР многократно е извършвала ядрени и ракетни изпитания, международната общност наложи тежки санкции срещу нея. В резултат на това Ким Чен-ун седна на масата за преговори - това не трябва да се забравя.
Водят се преговори между ръководителите на Руската федерация и КНДР, като по този начин министър-председателят на Япония Шиндзо Абе остава единственият лидер, участващ в шестстранните преговори с Пхенян, който все още не се е срещал със севернокорейския лидер.
Японското правителство също се опитва да организира среща на високо равнище по различни канали, но севернокорейската страна на практика не реагира на инициативите на Токио, пише изданието. Япония следва курса на „максимален натиск”, но веднага след като САЩ започнаха диалог, тя незабавно последва примера на Вашингтон. Не може да се отрече, че такава опортюнистична позиция е очевидна за всички.
Без суетене. Токио трябва да използва шанса си и да намери начин за диалог с Пхенян. Тъй като по време на срещата на върха на Г-20 през юни ще бъде възможно да се общува не само със САЩ, но и с Китай, Русия и Южна Корея, Япония трябва да заеме по-независима позиция по въпроса на КНДР, препоръчват от редакцията на вестника.


Превод и редакция: Тереза Герова