Жан Ламбер събира багажа си от офиса си в Брюксел, тъй като времето й като представител на Обединеното кралство в Европейския парламент изтича.Камари от книги, папки и кашони, разхвърляни из стаята, са истинското свидетелство за близо двете десетилетия, които тя е служила на лондончани като един от тримата им представители на Зелената партия в Брюксел и Страсбург. При напускането на Великобритания от Ес тя, като още 72 нейни британски колеги, скоро ще остане без работа. Но Брекзит все още не се е случил. А и работата, която трябва да се свърши около самото излиза на Острова от европейските структури, все още е твърде много.
Бъдещето на британските евродепутати представлява само една от множеството неизвестни, с които се е заобиколил самият Брекзит. Все още няма никакви знаци за това как, кога или дали изобщо страната ще се раздели с блока, тъй като датите се променят – първоначалната 29 март се отложи за 12 април. Засега. Подобно на всички останали жители на Обединеното кралство и британските евродепутати са оставени да наблюдават отстрани случващото се в Уестминстър. Те дори не са наясно дали предстоящата среща на върха за Брекзит ще е тяхна последна или, след като правителството ще търси удължаване на срока на действие на Член 50, те ще трябва да се включат в битката за евродепутатски места през май.
По думите на Ламбер, „според нас ще напускаме.“, но този танц в стил лимбо е „труден“ и „предизвиква много стрес“, Продължаваме да работим, защото Парламентът не е спрял заради хаоса, в който се намира Великобритания“.
Съществува реална вероятност, три години след референдума за излизане от Ес, страната да се включи в изборите за Европейски парламент през май. Дали в крайна сметка това ще се случи зависи от готовността на британското правителство да поиска нова отсрочка и промяна в датата до края на юни или пък и до по-късно. Така ще се постигне нов консенсус за премиера Тереза Мей и нейната сделка по Брекзит, тя ще може да организира общи избори и дори още един референдум. Във вторник Мей заяви, че ще потърси възможност за нова промяна в срока след 12 април, за може по този начин да даде на парламента в Лондон още време и да постигне консенсус. Тя дори започна серия от междупартийни разговори с лидера на опозиционната Лейбъристка партия Джеръми Корбин, за да се преодолее създалата се пропаст. И макар че премиерът заяви, че ще настоява за „възможно най-къс срок на новата отсрочка“, за да може Великобритания да избегне изборите в ЕС, в крайна сметка решението ще бъде взето от европейските лидери.
Подобна отсрочка дори все още не е гарантирана, тъй като тепърва предстои останалите 27 държави, членки на ЕС да се договарят и да постигнат споразумение за евентуален нов срок. Едно нещо обаче е сигурно: поради правни и политически причини Брюксел няма да позволи на Обединеното кралство да остане в блока след 12 април, ако няма гаранции, че то ще участва в изборите. Така на британците ще се осигури представителство на европарламентарно равнище, както и да се даде възможност на гражданите на ЕС да участват в тях.
Въпреки всичко за Ламбер е ясно – тя не иска да участва, но това не означава, че нейната партия не изготвя списък с кандидати, които да я заместят, когато удари часът. Същото е положението и в другите британски партии, представени в Европарламента, например евроскептиците също се готвят да издигнат свои кандидати в последната минута. Независимата група, съставена от британски консервативни и лейбъристки парламентаристи, които напуснаха бившите си партии и регистрирах нова официална политическа партия, за да издигнат свои кандидати за Европарламента. Името на новата формация е "Промени Обединеното кралство – Независима група" (Change UK—The Independent Group).
Превод и редакция: Ивелина Ватова