Лондон. В сряда вечерта Найджъл Фарадж бясно предупреди Парламента, че се изправя пред „масивна отрицателна реакция“, пише The Daily Express.
Гневът му бе предизвикан от факта, че не е ясно с какво мнозинство бяха отхвърлени осемте потенциални стратегии за напускане на ЕС. В Туитър той написа: „Няма мнозинство за нищо в Парламента, но в страната има мнозинство и то иска да се напусне ЕС. Нашите политици трябва да спрат да се опитват да не чуват нашия глас или ще се изправят пред масивна отрицателна реакция на гласоподавателите..”
Обещанието на Мей да се оттегли след като се приеме проектът й за Брекзит, може да пробие най-сетне „стената“ и да даде възможност Островът да напусне ЕС на 22 май.
Задава се трето гласуване за Брекзит, след като Демократично-юнионстката партия (ДЮП) обеща „конструктивен“ прогрес
Партията , която има 10 депутати и представлява опора за правителството на Тереза Мей, което управлява като кабинет на малцинството, е „ангажирана в продължаващи преговори“, съобщи Sky News, пише британският всекидневник, като цитира източник от самата ДЮП. В същото време високопоставен правителствен източник съобщи на Reuters, че да се убеди ДЮП ще се окаже жизнено важен успех, за да може да се гарантира одобрението на Парламента, като това да се накарат евроскептичните консерватори да подкрепят сделката. В сряда вечерта ДЮП, която на два пъти гласува срещу проекта на Мей, предупреди, че „дребните поправки няма да провалят“ преговорите за последната сделка на Тереза Мей по Брекзит с ЕС. След срещата лидер от ДЮП заяви пред The BBC: "Онова, което хората трябва да направят, е да сдържат нервите си и да гледат към сделка, която да е в интерес на цялото Обединено кралство, Онова, което ръководи ДЮП е фактът, че Северна Ирландия не е изоставена, че икономическият и конституционен интегритет на Кралството е същият и че имаме какво да кажем за бъдещето на висок глас“.
Тъй нужната възможност да се подкрепи Тереза Мей идва три дни след голямата драма около Брекзит в Камарата на общините, когато с мнозинство от 149 гласа депутатите отново отхвърлиха предложението на премиера. В сряда те се обявиха срещу Брекзит без сделка и с 413 гласа приеха удължаване на действието на Член 50 до 2020 година. Всяка отлагане ще даде „глътка въздух“ за премиера и правителството. Ако обаче и третият вот ес провали, продължаване на действието на този член от Лисабонския договор може да продължи с месеци и дори години, което ще принуди Обединеното кралство да участва в майските избори за Европарламент. Всяко отлагане ще се нуждае от съгласието на останалите 27 държави в ЕС, с преговори за условията за удължаване на действието му, които трябва да се проведат преди срещата на върха през следващата седмица.
Говорителят на Мей заяви“ Премиерът е абсолютно категорична и се бори за напускането на ЕС от Великобритания на 29 март. Всичко, което тя правеше и желаеше беше именно това да се случи. Тя не искаше да има удължаване на срока, но Парламентът на два пъти избра да отхвърли нейното предложение и сега ние сме длъжни да се сблъскаме с трудната ситуация, в която Парламентът ни постави.“
Говорител на Европейската комисия заяви, че всичките 27 държави трябва да одобрят удължаването на действието на Член 50: "Европейският Съвет е онзи, който трябва да се съобрази с подобно искане, като се даде приоритет на необходимостта да се гарантира функционирането на европейските институции и да се вземат под внимание причините за подобно удължаване на действието и за допустимите срокове, в които това може да бъде направено.“

Превод и редакция: Ивелина Ватова