Пхенян. В средата на март севернокорейските медии съобщиха за среща на групи, насърчаващи развитието на приятелството между Русия и КНДР. Тя се е състояла на прием, посветен на руския посланик в Пхенян и на пристигането на делегация на Федералното събрание на Руската федерация в страната. Анализирайки рязкото нарастване на активността между двете страни, японското издание The Diplomat задава въпроса дали всъщност Ким Чен-ун не поема курс към сближаване на Северна Корея с Москва.
След провала на втората американско-севернокорейска среща на върха, проведена в края на февруари във виетнамския Ханой, Пхенян се отдръпна настрана. След тази среща на върха (за разлика от Сингапур) Ким Чен-ун все още не е участвал в среща с президента на Китай Си Дзинпин. Фактът, че той не е провеждал консултации с него след провала в Ханой, е особено показателен и красноречив, като се има предвид, че и двете страни все още подчертават особената важност на „обмена на мнения на високо равнище“, който беше обявен през март 2018 година.
В същото време сме свидетели на доста активни действия между Русия и Северна Корея. Москва и Пхенян развиват сърдечни дипломатически връзки, а през ноември миналата година Русия, заедно с Китай и Северна Корея, подписа тристранно изявление с предложение за смекчаване на санкциите, наложени на Пхенян. Така Русия и Китай открито се присъединиха към Северна Корея, отделяйки се от САЩ, Франция и Обединеното кралство - останалите трима членове на Съвета за сигурност на ООН, които все още не виждат достатъчно основания за съществено коригиране на режима на международните санкции.
Трябва също да се има предвид, че тази година, в своето новогодишно обръщение, Ким Чен-ун предупреди, че ще бъде принуден да поеме по „нов път“, ако САЩ не променят решението си за „подходящите мерки“ относно действията, предприети от Пхенян миналата година. Те влючват ядрено разоръжаване на Северна Корея и обявяване на едностранен мораториум върху ядрените опити и тестове на междуконтинентални балистични ракети.
Миналата седмица Ким Чен-ун обяви, че САЩ все още имат време. Той даде на Вашингтон срок до края на тази година, за да променят мнението си и да вземат „смело решение“ по отношение на подхода си. Ако това се случи, севернокорейският лидер увери, че ще бъде готов да се срещне с Тръмп и на трета среща. (Той подчерта, че личните отношения между него и Тръмп остават добри.)
Дали Русия е потенциален „нов курс" за Северна Корея? Разбира се, СССР е бил основен благодетел на дядото на Ким Чен-ун. След разпадането му Северна Корея не бе обвързана с нито една световна сила. Тогава Китай все още беше развиваща се страна и през последните години отношенията между Пхенян и Пекин преминаха през период на относително охлаждане и преоценка. Северна Корея остава подозрителна към намеренията на Китай, въпреки факта, че лидерите им често провеждат срещи на високо равнище.
В същото време, от началото на 2014 г. Русия се отдалечава от Запада. И икономическата интеграция между руския Далечен Изток и Северна Корея обещава да донесе дивиденти в случай на отслабване на режима на санкции. Следователно в този контекст „постханойският“ скок на активност в отношенията между Русия и Северна Корея излиза на преден план.
Около третата седмица на март севернокорейските държавни медии съобщиха за срещата на парламентарните групи, насърчаващи развитието на приятелството между двете страни, на прием, посветен на руския посланик в Пхенян и пристигането на делегация на Федералното събрание на Руската федерация в страната. „Русия е съседка на КНДР и връзките между КНДР и Русия са приятелски, отношенията имат дълга история", подчертаха няколко дни по-късно авторите на статията на Централната информационна агенция на страната. „Двете страни имат обща цел да се противопоставят на чуждестранна намеса и натиск, и да защитят своите суверенни права".
Не е изненадващо, че се появяват съобщения, че следващата среща на върха на Ким Чен-ун вероятно ще се състои с руския президент Владимир Путин - преди неговата „дежурна” среща със Си Дзинпин. Лидерът на Пхенян все още не се е срещнал с руския лидер, въпреки че се е срещал с първия дипломат на Москва Сергей Лавров. Срещата на върха между лидерите на Русия и Северна Корея ще даде възможност на Ким Чен-ун да изпрати сигнал, че има други потенциални партньори в случай, че САЩ не искат да следват това, което според Северна Корея е техен ангажимент в съответствие с декларацията, подписана на 12 юни в Сингапур.
Дали Русия наистина е част от „новия път“, по който Ким Чен-ун ще поеме без САЩ, ще разберем със сигурност след срещата му с Путин.

Превод и редакция: Тереза Герова