Историята казва, че може да отнеме години, преди тази промяна да бъдат приета от обществеността, пише изданието.
Какво означава името? На 25 януари, след няколко месеца преговори, депутатите в Гърция гласуваха за признаване на северната им съседка Македония като "Северна Македония", което ще сложи край на 28-годишния спор с малката балканска държава и ще проправи пътя за членството й в НАТО и ЕС. Резултатът беше посрещнат като историческо постижение. Но Македония не е единствената държава, която напоследък промени името си. През 2016 г. Чешката република прие "Чехия" като официална кратка версия на името си. Миналата година африканската държава в Свазиленд е преименувана на „еСватини“ от неговия еднолично управляващ монарх.
Страните променят името си по различни исторически и културни причини. В случая с Македония, целта беше да се разрешат претенциите на Гърция за името, което датира от древното царство на Александър Велики. Защото целта на еСватини беше да преодолее своето колониално минало и да потвърди африканската си идентичност. Доскоро това беше една от малкото африкански държави, които запазваха името, използвано от европейските му колонизатори, след като са получили независимост. Целта на Чехия беше много по-практична. Страната се надява, че табелката с данни ще бъде по-подходяща за неформално ползване, по същия начин, както „Словакия“ се използва за Словашката република.
За съжаление, вкореняването на новите имена на страни може да бъде бавно. Поглеждайки назад към някои от най-значимите промени през 20-ти век с Google Ngram Viewer, база данни с над 5 милиона диаграми, става ясно, че може да минат години, преди новото име да получи широко разпространение. След като бившата британска колония Цейлон приема името Шри Ланка през 1972 г., отнема почти десетилетие, преди новото име да получи повече референции в литературата от своя предшественик. Името на Зимбабве смени Родезия за два пъти по-кратко време. Когато управляващата военна хунта на Бирма промени името на страната на Мианмар през 1989 г., някои чуждестранни правителства не искаха да признаят промяната, тъй като това може да се разглежда признаване на легитимността на режима. До 2008 г. името Бирма в английските книги все още се споменава по-често от Мианмар.
Остава да се види дали "Северна Македония" ще спечели публиката. Името все още не е представено в базата данни на географските имена на Организацията на обединените нации, а Google Карти все още отбелязва страната като "Македония (Бивша югославска република Македония)". Промените отнемат време. Но след няколко години спорът за името на империята, някога управлявана от Александър Велики, може най-накрая да влезе в историята.
Превод и редакция: Юлиян Марков