Лондон. Искането на Тереза Мей за кратко забавяне на Брекзит беше отхвърлено, което постави ЕС на пътя да удължи членството на Великобритания до 2020 г, пише британският в. The Guardian.
Въпреки отчаяният спринт на премиера до Париж и Берлин, за да убеди лидерите в плана й да прекъсне безизходното положение, председателят на Европейския съвет Доналд Туск показа липсата на вяра у политиците от ЕС в нейните междупартийни преговори.
На фона на нарастващата подкрепа сред ЕС-27 за продължително отлагане на Брекзит, Туск отхвърли молбата на Мей за по-кратко забавяне до 30 юни в писмо до лидерите, с което ги кани на срещата в сряда, когато ще обсъдят новата дата за напускане.
Дипломат от ЕС заяви във вторник, след среща на посланиците, че двете крайни дати, които се изясняват в столиците на ЕС, са края на декември или края на март 2020 г.
Източник от кабинета изрази съмнения дали Мей може да оцелее, след като председателства толкова дълго закъснение на Брекзит, след като преди това заяви, че „като премиер“ не може да приеме по-дълго забавяне от 30 юни.
Мей е изправена пред ожесточена реакция в рамките на нейната партия относно вероятността за дълго забавяне на Брекзит и участие в изборите за ЕС, особено ако това води до някаква сделка с лейбъристите, включваща митнически съюз.
Туск заяви, че „досегашният опит на ЕС, както и дълбоките разделения в Камарата на общините, ни дават малка причина да вярваме, че процесът на ратификация може да приключи до края на юни“.
Франция смята, че удължаване с година с възможността да напусне по-рано, както беше предложено от Туск по-рано този месец, ще бъде „твърде дълго“, но Тереза Мей смекчи позицията си.
Словения, Австрия и Испания изразиха загриженост относно продължителното удължаване по време на срещата във вторник, позовавайки се на рисковете за ЕС от лошо държане на Великобритания по време на допълнителния период на членство.

Превод и редакция: Калоян Пенков