Източници на труда казаха, че ако Мей не направи големи неочаквани отстъпки, всяка значителна разлика срещу нея би накарала Джеръми Корбин да призове за вот на недоверие към правителството - може би веднага. Но тъй като е малко вероятно консервативните депутати да предложат на Корбин подкрепата, която ще му е нужна да спечели вота на недоверие, той ще бъде подложен на силен натиск да засили тежестта на лейбъристите зад втори референдум.
Министрите от кабинета все още не знаят как Мей планира да поддържа процеса на Брекзит, ако сделката й бъде победена - и те останат разделени за това как трябва да продължи. Привържениците на напускането са убедени, че премиерът трябва да се върне в Брюксел и да настоява за нови отстъпки, докато останалите се надяват, че тя ще потърси компромис с лейбъристите.
В понеделник Тереза Мей издаде последен призив към парламента да я подкрепи, като призова депутатите да „погледнат втори път“ към нейната сделка и подчерта, че това е единствената опция на масата, която може да даде „подреден“ изход от ЕС
В Уестминстър нарастват спекулациите, че какъвто и да е курсът, който ще преследва, тя ще бъде принудена да обяви, че ще поиска от ЕС да удължи член 50. Премиерът отказа да изключи това да стане категорично, казвайки само, че не вярва да е необходимо.
„Напускаме на 29 март. Бях ясна, че не вярвам, че трябва да удължаваме член 50 и не вярвам, че трябва да провеждаме втори референдум“, каза Мей. „Имаме указание от британския народ да си тръгнем и нашият дълг е да изпълним това, но искам да го направя по начин, който е гладък и подреден и защитава работните места и сигурността“.
Мей се обърна към депутатите от собствената си партия в понеделник вечер. Министър-председателят не даде никакви индикации за план Б в онова, но призова нейната партия да подкрепи споразумението й, за да гарантира, че Брекзит ще продължи и да задържи Корбин от Даунинг стрийт №10.
Противниците на сделката казаха, че умовете им не са променени. Стив Бейкър каза: „Тя умело е разработила речта си, за да се увери, че има смях при всички правилни места, без да споменава сделката“.
Корбин призова парламентаристите си да сдържат нервите си, обръщайки се на среща на парламентарната Лейбъристка партия в навечерието на гласуването. Лидерът на лейбъристите заяви, че премиерът не е успял да изплаши депутатите си, за да гласуват за сделката. „Тереза Мей се е опитала да изнудва парламентаристите да гласуват за неясната й сделка, заплашвайки страната с хаоса, който ще бъде ако няма сделка“, каза той. „От разговори с колеги знам, че това не е успешно. Партията на лейбъристите няма да бъде изнудвана“.
Корбин заяви, че Мей ще „обвинява само себе си“ за две години от преговорите с нейния разделен кабинет и зад гърба си, вместо да открива диалог с Брюксел, синдикатите, бизнеса и парламента. „Провалената сделка на Консервативната партия ще бъде отхвърлена от парламента. Тогава ще ни трябват избори, за да имаме възможност да гласуваме за правителство, което може да събере нашите хора и да се справи с дълбоките проблеми, пред които е изправена нашата страна“, каза той.
Правителствата са били победени с повече от 100 гласа само три пъти през миналия век, според професор Филип Коули от университета „Кралица Мери“ - всички те са по време на малцинствената администрация на леъбъристите от 1924 година.
Камарата на лордовете имаше собствено гласуване по правителствената сделка по Брекзит, отхвърляйки я с 321 гласа срещу 152.
Превод и редакция: Калоян Пенков