Брюксел/Лондон. В навечерието на очаквана напрегната среща на върха Берлин държи в ръцете си възможности, които да гарантират сигурността на споразумението по оттеглянето на Великобритания от ЕС, пише в The Guardian.
Ангела Меркел е готова да подкрепи молбата на Тереза Мей за малко удължаване на срока за Брекзит. Германският канцлер се стреми как да се поддържа натиска върху британските парламентаристи, за да подкрепят споразумението за напускането на страната им от ЕС. Това заявяват висши източници от Брюксел.
Изправена пред ненадейни искания, които се сипят от всякъде в ЕС, да не се отлага повече британското излизане от структурите му, в навечерието на срещата на върха в Брюксел през тази седмица Меркел е готова да предложи за обсъждане различни варианти. Твърди се, че тя е готова да подкрепи датата 30 юни. Смята се, че е разтревожена от предложението на Доналд Туск за едногодишна отсрочка и опция за по-рано излиза на Обединеното кралство при ратификация на споразумението, според нея това би било „автогол“.
Това мислене в Берлин би представлявало истинско благодеяние за британския премиер, която в петък предложи датата 30 юни като дата за излизане на страната й от евроструктурите и обеща, че Обединеното кралство ще проведе избори за Европейски парламент, ако до 22 май не е ратифицирано споразумението за напускане. Туск, като председател на Европейския съвет, в същия ден – петък, внуши на общественото мнение, че неговата идея за „огънато/гъвкаво напрежение“ ще задължи британското правителство да реши собствената си съдба, като избави Брюксел от постоянни предложения за промяна.
Меркел обаче като че ли се опитва да разбере силното желание на Мей подобна идея да повиши натиска върху Камарата на общините и да принуди депутатите да ратифицират споразумението за напускане.
Дипломати от различни столици в ЕС, като отчитат различията в мненията на лидерите, смятат, че компромисното решение е дата в края на лятото със задължение Островът да проведе европейските избори.
Германия влезе в сблъсък с Франция по този въпрос. Миналата седмица френският президент Макрон предупреди, че Великобритания и ЕС се придвижват към Брекзит без сделка и че Евроблокът не може „завинаги да е заложник на политическата криза в Обединеното кралство“.
На среща на 27-те посланици в ЕС, френският дипломат предположи, че без ясен план как да се използва това удължено време, който трябва да се изготви до лидерската среща в сряда тази седмица, може да се предложи единствено вариант за двуседмична отсрочка след 12 април, за да се подготвят пазарите за Брекзит без сделка. Той е заявил: “Ние наистина трябва да се придържаме към решението на Съвета от 21 март. Ако дойде искане за по-дълъг срок, то трябва ясно и внимателно да се формулират и условията, за да се съгласим на срок 1 юли.“
Говорейки на среща на финансовите министри от ЕС в Букурещ в събота, британския финансист номер едно Филип Хамънд се опита да убеди колегите си, че в Лондон като че ли нещо се раздвижва в навечерието на лидерската среща в сряда, на която трябва да се вземе решение за отсрочката. Неговите думи са: „ Повечето мои колеги, както и аз, сме на мнение, че имаме нужда от по-дълго време, за да приключим този процес, тъй че аз съм оптимист за срещата в сряда. Разбирам, че европейските колеги са изморени вече и смятат, че Брекзит отне доста време. Ние също сме изморени, че не можахме да го приключим по-рано, но въпреки всичко аз съм убеден, че ще стигнем до неговия край.
Хамънд е добавил, че е „оптимист, че ще се стигне до някакво споразумение с лейбъристите по-късно“. Така е обяснил за продължаващите междупартийни разговори: „Преговорите с Лейбъристката партия продължават, те се водиха през миналата нощ, а днес очакваме да отхвърлим още текстове с тях. ”
Запитан дали се водят преговори с опозицията за евентуален втори референдум, Хамънд е обяснил, че в момента правителството преговаря с лейбъристите, без да поставя каквито и да било „червени линии“.
Независимо от факта кога ще се определи датата за напускане на Великобритания – на 30 юни или по-късно, и Берлин, и Париж са на едно мнение – те искат гаранции за бъдещото поведение на Обединеното кралство като страна, член на ЕС. В този смисъл не пропускат и да искат гаранции, че британското правителство ще се въздържа да играе решаваща роля при вземането на ключови решения по бюджета или относно назначения на висши постове в ЕС.
Съобщение от Джейкъб Рийс-Мог, евроскептичният консервативен депутат, информира, че според него в периода на отсрочка Обединеното кралство „ще трябва да се държи колкото се може по-тежко“. Неговото послание оказва влияние. Рийс-Мог е написал: „Ние бихме могли да наложим вето за всяко увеличаване на бюджета, да се противопоставим на предполагаемата армия на ЕС и да блокираме интеграционните схеми на г-н Макрон.“ Тези негови думи именно са използвани от висш еврослужител по време на дипломатическата среща като доказателство за това „на какво са способни те [британците – бел. ред.]“.
Посланикът на Франция е заявил пред колегите си: „Нека да бъде честни, удължаването на срока ще доведе до политически и правни проблеми“, това е съобщено в дипломатическите канали за комуникация. „Тъй че преди да стигнем до решение, ние трябва да сме много, много внимателни. Не съм убеден, че моето правителство е категорично за тази дата.“
Германският посланик, както се твърди, се е консултирал д останалите дипломати в ЕС, да не се прави „прибързано решение, за което после да се съжалява“. Според него продължаващите преговори с лейбъристите са обнадеждаващ знак.
Един дипломат заяви, че Франция споделя мнението на главния преговарящ от ЕС, Мишел Барние, според когото Обединеното кралство трябва бързо да се принуди да се върне на масата за преговори, ако все още се държи на краката си. Тогава Брюксел ще представи същите искания, както и в споразумението – сметка по развода от 39 млрд. паунда, права на гражданите и избягване на опасността от твърда граница на ирландския остров.
“Другите столици обаче не са убедени,” е заявил дипломат в ЕС. Те се страхуват, че на пътя ще се изправи гордостта, а това може да приключи по непредвидени начини. “Това ще отрови отношенията ни за десетилетия. ”

Превод и редакция: Ивелина Ватова