Матис отиде при президента в последен опит да промени мнението на президента и да го убеди за подкрепа към кюрдските сирийски демократични сили, които поемат водещата роля в изтласкването на „Ислямска държава“ от сирийските й крепости.
Матис вече е написал писмо за оставка, в което не се споменават сирийските демократични сили или Сирия, но многократно споменава значението за националната сигурност на САЩ за зачитане на съюзниците и за противопоставяне на стратегическите противници.
В края на срещата Матис изненадва Тръмп, като подава писмото си за оставка. Според New York Times Матис е заповядал 50 копия да бъдат направени и разпространени в Пентагона при завръщането си в офиса си.
Обясненията в американската и турската преса за разговора между Тръмп и Ердоган показват, че нестабилният американски президент се съобразява с исканията на турския лидер и изненадва собствените си съветници.
Това е най-новият пример за модел, в който Тръмп е склонен да застане на страната на авторитарните чуждестранни лидери, за сметка на американските служители.
Тръмп също така е разпоредил оттеглянето на половината от 14-те хиляди военни на САЩ в Афганистан, но решението за Сирия изглежда е ускорило решението на Матис да напусне поста си.
„Веднага щом САЩ сгънат палатката си и заминат, Турция незабавно ще започне въздушна бомбардировка, последвана от наземна атака на свободната сирийска армия. Хиляди ще умрат, хиляди ще бъдат разселени и няма да им бъде дадено убежище в Сирия. Те ще бъдат обърнати на турската граница“, заяви Дейвид Филипс, бивш висш държавен служител, и автор на новата книга: „Голямото предателство: как Америка изостави кюрдите и загуби Близкия изток“.
„В продължение на повече от три години и половина, те бяха нашите ботуши на земята и бяха в основата на копието при повторното превземане на Ракка“, казва Филипс. „Кой ще се бори за нас в бъдеще, когато хвърлим съюзниците си под автобуса“.
По-рано колегите на Матис заявиха, че той е решен да остане въпреки многобройните различия с Тръмп, за да защити интересите на въоръжените сили и по думите на един бивш служител на Пентагона да „служи на конституцията“.
„Защо все още сте там?“ - попита Ердоган.
С турският лидер, който все още е на линия, Тръмп зададе същия въпрос на своя съветник по националната сигурност Джон Болтън, който дотогава повтаряше политиката на САЩ, че поражението на „Ислямска държава“ трябваше да бъде „трайно“, предотвратявайки възможността за възраждане.
За изненада на Болтън и Ердоган, Тръмп моментално застана на страната на турския президент.
Според турския вестник „Хюриет“ Тръмп е заявил: „Добре - направете го“. Без да е чул никакъв отговор от Болтън, Тръмп е настоял да знае дали съветника му е на линията. Когато Болтън каза, че е, Тръмп заповяда: „Започнете работа“.
Болтън и турският му колега Ибрахим Калин бяха оставени да оправят подробностите.
Според статията на „Хюриет“ първоначалният график за изтегляне от САЩ е между 30 и 60 дни, който по-късно е удължен до 100 дни.
Такова внезапно оттегляне би оставило сирийските демократични сили уязвими за атака на Турция.
Матис и други американски държавни служители по сигурността се опитаха да променят мнението на Тръмп, но без успех. Американските съюзници като Обединеното кралство и Франция, които имат малки контингенти от специални сили в Северна Сирия, участват в борбата срещу „Ислямска държава“, не са били уведомени и са научили за промяната в политиката чрез неформални контакти с американски представители.
Матис започна своя мандат в Пентагона в добри отношения с Тръмп, който се възхищавал на неговото бойно поведение.
Въпреки това, отношенията се влошиха и Матис се противопостави на някои от политиките на Тръмп, включително забраната за транссексуални войски, създаването на космически сили и организирането на екстравагантен военен парад във Вашингтон.
Матис също въздържаше Тръмп от първоначалния си порив да заплашва, че ще напусне НАТО, ако съюзниците на САЩ не харчат повече за отбраната. Неговото писмо за оставка се фокусира върху зависимостта на САЩ от нейните съюзи за нейната сигурност.
Напускането на Матис шокира някои от най-лоялните поддръжници на Тръмп в Конгреса. Мич Макконъл, лидер на мнозинството в Сената, предупреди, че камарата ще одобри само заместник, който има същите възгледи като Матис за значението на съюзите.