Каракас. Държавният департамент на САЩ призова гражданите си „добре да помислят" за напускане на Венецуела и нареди изтегляне на служители, тъй като ръководителят на въоръжените сили на страната предупреди за гражданска война, предизвикана от „криминалния план“ на САЩ за свалянето на Николас Мадуро, пише британският вестник The Guardian.
Министърът на отбраната, Владимир Падрино, направи обръщение към нацията, в което обвини опозицията във Венецуела, ръководена от Хуан Гуайдо, Съединените щати и регионалните съюзници като Бразилия, в започването на преврат срещу Мадуро, който рискува да донесе „хаос и анархия“ в страната.
„Ние сме тук, за да избегнем на всяка цена ... конфликт между венецуелците. Гражданска война няма да е тази, която ще реши проблемите на Венецуела. Това е диалогът“, каза Падрино.
„Ние, членовете на въоръжените сили, знаем добре последствията от войната, само като гледаме историята на човечеството, през миналия век, когато милиони човешки същества са загубили живота си“, добави Падрино.
Руският президент Владимир Путин разговаря с венецуелския лидер по телефона и публикува първите си коментари за кризата, която той настоява, че е „провокиран от чужбина“, според изявление на Кремъл.
В обръщение към Върховния съд в Каракас Мадуро заяви, че е казал на Путин, че „във Венецуела е в ход голяма провокация, директно от американската империя“.
„Вярвам, че светът не се съмнява: Доналд Тръмп иска да наложи неконституционно правителство и да извърши преврат във Венецуела срещу народа и срещу демокрацията ... Те искат да разкъсат републиката“.
„Искаме ли преврат във Венецуела? Ще легитимираме ли марионетното правителство, наложено от чужбина? Ще позволим ли нашата Конституция да бъде нарушена?“, попита Мадуро.
Тръмп предупреди, че „всички възможности са на масата“ за реакция на САЩ, ако правителството на Мадуро се стреми да задържи властта със сила. Неговият съветник по националната сигурност, Джон Болтън, отказа да изключи военните действия, но заяви, че непосредственият акцент ще бъде върху икономически мерки.
Той каза, че Вашингтон в момента се опитва да засили коалицията срещу Мадуро сред американските и европейските държави. ЕС призова за нови избори, но повечето държави-членки не са последвали Вашингтон в признаването на Гуайдо, ръководител на опозиционното Национално събрание.
Обединеното кралство се нареди на САЩ.
„Този режим е нанесъл огромни щети на народа на Венецуела, 10% от населението е напуснало Венецуела“, каза външният министър Джеръми Хънт в изявление, публикувано във Вашингтон преди среща с държавния секретар Майк Помпео и вицепрезидента Майк Пенс.
„Обединеното кралство вярва, че Хуан Гуайдо е правилният човек, който да отведе Венецуела напред. Подкрепяме САЩ, Канада, Бразилия и Аржентина, за да постигнем това“.
Изправен пред „криминален план, който очевидно заплашва суверенитета и независимостта на нацията“, Падрино заяви, че въоръжените сили ще останат верни на Мадуро. Разногласието нямаше да бъде толерирано, добави той.
Анализаторите отдавна смятат, че оцеляването на Мадуро зависи от подкрепата на военните, които той е възнаградил с високи постове в правителството и държавната петролна компания PDVSA.
Мигел Салас вярва, че една от основните цели на Гуайдо и неговите международни поддръжници е да намерят и използват „пукнатини в армията“, за да свалят Мадуро.
„Предполагам, че те се надяваха, че по-нископоставените офицери проявяват недоволство или пък показват разногласия с началниците си. Досега не виждам никакви доказателства за това“, освен малко въстание в Каракас.
„Досега висшата военна класа - генералите и старшите офицери - са показали подкрепа за Мадуро“.
Салас, авторът на „Венецуела: Какво трябва да знае всеки“, каза, че е обезпокоен от потенциала за кръвопролития в следващите дни и седмици.