Истанбул. След изборната загуба в Истанбул всички гледат към президента и очакват следващите му ходове след като той призна изборното поражение, пише британският вестник The Guardian във водеща статия.
Последните участници в партита се прибраха у дома, когато слънцето изгря. В Истанбул в неделя вечерта стотици хиляди поддръжници на опозицията танцуваха по улиците, размахвайки турски знамена и размахвайки чаши с бира и ракия, след като техният кандидат за кмет нанесе най-сериозния удар на президента Реджеп Тайип Ердоган в политическата му кариера.
Докато общинските работници почистиха в понеделник сутрин, обаче, първите страници на проправителствените вестници на Турция омаловажиха безпрецедентния успех на новоизбрания кмет от Народната републиканска партия (НРП) Екрем Имамоглу.
"Истанбул гласува", пише потиснатото заглавие на обикновено безумно про-правителствения таблоид Йени Шафак. Няма снимки на фойерверките и сцените на тържеството преди няколко часа.
Докато опозицията възстановява от колективен махмурлук, вниманието се насочва към следващият ход на президента. Имамоглу сложи край на 25-годишното господство на ислямистки партии в повторния вот за контрол на най-големия град и икономически център на Турция, който през 2017 г. е съставлявал 31% от БВП.
Резултатът има сериозни финансови последици за управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и неговите мрежи за патронаж, и ще засили усещането сред опозицията и в партията на Ердоган, че властта на президента започва да намалява.
Загубата на Истанбул също има отражение върху политиката в Анкара. Второто поражение е разделението в президентската партия. Бившият президент Абдула Гюл и бившият премиер Ахмет Давутоглу открито критикуваха ПСР за търсенето на повторни избори, подхранвайки слухове в турските медии, че висшите политици се готвят да образуват отцепнически партии.
Съществуват и спекулации, че Ердоган може да свика предсрочни избори, за да освободи правителството си от неприятни елементи, докато се бори с въпроси като икономиката на Турция, следващите стъпки на Анкара в сирийската война и перспективата за санкции на САЩ за планираното закупуване на руската ракетна система С-400.
Също в понеделник започна процесът срещу 16 видни фигури от протестите за Парка Гези през 2013 г. в Истанбул, който оспори авторитета на Ердоган - напомняне, че докато Истанбул е сигнализирал за огромния си апетит за промяна, президентът през годините утвърждава властта си над демократичните институции на Турция и засилва контрола си.
За мнозина спомените за общите избори през 2015 г., които сложиха край на мнозинството на ПСР в парламента - но бяха проведени отново през октомври същата година, давайки по-благоприятен резултат за управляващата партия - все още са пресни.

Превод и редакция: Юлиян Марков