Бело Оризонте. Около 200 души са изчезнали, след като три язовира, управлявани от минния гигант Vale се сринаха в бразилския щат Минас Жерайс, освобождавайки вълна от червени минни отпадъци и предизвика страхове за голямо замърсяване, пише в. The Guardian.
Най-малко 50 души загинаха в бедствието, заяви Авимар де Мело, кмет на близкия град Брумадиньо. „Нямаме повече подробности, защото всичко се случва много бързо“, каза той.
Бразилската телевизия показа кадри с оцелелите, които бяха извадени на безопасно място чрез хеликоптер след бедствието в мината Feijão близо до Брумадиньо, който е на по-малко от два часа от столицата на щата, Бело Оризонте.
Сред липсващите са 100 миньори, които са обядвали в административната зона, когато е била ударена от потока кал и вода, съобщи говорителя на пожарната, Педро Айхара.
„Сега основната ни грижа е бързо да разберем къде са изчезналите хора“, каза Айхара.
„Нямам думи да опиша страданието си, огромната ми тъга, разочарованието ми от това, което току-що се случи. Това е отвъд всичко, което можете да си представите“, заяви Фабио Шварцман, главен изпълнителен директор на Vale.
Бразилското министерство на околната среда заяви, че е създало кризисен щаб, след рухването на трите язовира. Министърът на околната среда, Рикардо Салеш и Едуардо Бим, ръководител на агенция „Ибама“, са на път към мястото на инцидента.
„Основната ни работа в този момент е да се погрижим за всички жертви на тази сериозна трагедия“, каза новият президент на Бразилия Жаир Болсонаро. „Всички разумни мерки се предприемат“.
Болсонаро заяви пред репортерите в Бразилия, че ще лети до Минас Жерайс в събота сутрин и ще прелети над региона, „за да можем отново да преоценим щетите и да предприемем всички разумни мерки, за да сведем до минимум страданията на роднините, както и да избегнем екологичен проблем“.
„Това ново бедствие с язовир, този път в Брумадиньо, е тъжното последствие от урока, който не са научили бразилските държавни и минни компании“, заяви директорът на „Грийнпийс Бразилия“ Нило Д'Авила. „Случаи като този не са злополуки, а престъпления, свързани с околната среда, които трябва да бъдат разследвани, наказвани и поправяни“.