Вашингтон. Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще признаят суверенитета на Израел над Голанските възвишения, взети от Сирия през 1967 г., в драматичен ход, който вероятно ще укрепи надеждите на Бенямин Нетаняху да спечели преизбирането си, но което също ще предизвика международна опозиция, пише британският в. The Guardian.
Предишните американски администрации третираха Голанските възвишения като окупирана сирийска територия в съответствие с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Тръмп обяви прекъсването си с тази политика в Twitter.
Той каза: „След 52 години е време Съединените щати напълно да признаят суверенитета на Израел над Голанските възвишения, което е от критично значение за сигурността на държавата Израел и регионалната стабилност!“.
Израелският премиер Нетаняху бързо изрази благодарността си към жеста на Тръмп.
„В момент, когато Иран се стреми да използва Сирия като платформа за унищожаване на Израел, президентът Тръмп смело признава израелския суверенитет над Голанските възвишения“, написа израелският премиер. „Благодаря ви, президент Тръмп!“
Съобщението дойде, когато Нетаняху приемаше американския държавен секретар Майк Помпео в Йерусалим.
„Президентът Тръмп току-що направи история“, каза Нетаняху. „Обадих му се. Благодаря му от името на народа на Израел. Посланието, което президентът Тръмп е дал на света, е, че Америка стои до Израел“.
Съобщението бележи дипломатическа победа за Нетаняху, по-малко от три седмици преди изборите и четири дни преди той да посети Вашингтон.
Тръмп отрече, че съобщението му е било с цел да помогне на Нетаняху да остане на власт.
Служители от администрацията преди това отхвърлиха натиска на Нетаняху за признаване на притежанието на Израел на стратегическата гранична зона, като посочвайки, че Тръмп вече е предал на израелския лидер значителен политически дар, като премести посолството на САЩ в Израел от Тел Авив в Йерусалим.
Робърт Мали, бивш съветник за Близкия изток на Барак Обама заяви: „Това решение е силно политическо - прието да увеличи шансовете за избиране на Нетаняху; безвъзмездно - няма да промени по никакъв начин контрола на Израел над Голанските възвишения; в нарушение на международното право; и зловеща стъпка във време, когато гласовете в Израел, призоваващи за анексирането на Западния бряг, стават все по-силни“.
Израел напредва към Голанските възвишения постепенно в годините след арабско-израелска война от 1948 г. и ги окупира изцяло във войната през 1967 година. Същата година резолюцията на Съвета за сигурност на ООН 242 подчерта „недопустимостта на придобиването на територия след война и необходимостта да се работи за справедлив и траен мир, в който всяка държава в района може да живее в сигурност“.
Допълнителна резолюция, подкрепена от администрацията на Рейгън през 1981 г., отхвърля като „нищожен“ ход за поставяне на района под пряка израелска юрисдикция.

Превод и редакция: Калоян Пенков