Сочи/Брюксел. Владимир Путин заяви пред американския държавен секретар Майк Помпео, че се надява, че заключението от разследването на Робърт Мюлер ще даде възможност за съживяване на американско-руските отношения, пише британският вестник The Guardian.
Руският президент заяви това, когато прие Помпео за първите преговори на високо равнище между двете страни след публикуването на редактирания доклад на Мюлер за разследването на руската намеса с президентската кампания на Тръмп 2016.
Във встъпителни думи във вторник вечерта в Сочи Путин каза: „Трябва да отдадете на Мюлер дължимото му: като цяло той проведе обективно разследване и потвърди липсата на каквато и да било следа от заговор между Русия и сегашната администрация.
„Това беше една от причините за влошаването на отношенията между нашите две държави. Надявам се, че днес ситуацията се променя. "
Помпео се срещна за няколко часа във вторник с руския външен министър Сергей Лавров. Докато и двамата изразиха желание за подобряване на отношенията, двете страни остават разделени по въпроси като контрола над въоръженията и кризата във Венецуела.
Руски представители заявиха, че е била обсъдена възможна среща на върха между Тръмп и Путин на срещата на Г-20 следващия месец в Осака. Путин е настроен за среща, казват те, но САЩ все още не са отправили официално искане.
Тръмп отмени разговорите с Путин на срещата на Г-20 през ноември след руска атака срещу няколко украински кораба край бреговете на Крим.
Помпео се срещна с Путин в Русия в момент на засилен страх от сблъсък между САЩ и Иран, съюзник на Москва. Говорител на Кремъл, преди срещата във вторник, обвини САЩ, че прилага политика на "максимален натиск" срещу Иран, позовавайки се на тежкия режим на санкции на САЩ и разполагане на военни кораби в Близкия изток.
"Президентът Путин многократно е казвал, че не може да разбере политиката за максимален натиск", каза Песков пред журналисти във вторник сутринта.
Напрежението около Иран е последната криза, която смущава отношенията между САЩ и Русия, които бяха сериозно нарушени от обвиненията за намеса на Русия в президентските избори през 2016 г. Очакваше се Помпео и Путин да обсъдят въпроси от контрола на ядрените оръжия, неотдавнашните вълнения във Венецуела, където Русия подкрепя правителството на Николас Мадуро , а САЩ подкрепят лидерите на опозицията.
Помпео пристигна в черноморския курорт Сочи във вторник следобед, казвайки на Лавров: "Аз съм тук днес, защото президентът Тръмп е решен да подобри тези отношения."
Визитата на американския държавен секретар във вторник е първата среща между висши служители на двете страни от известно време.
Смята се, че разследването е ограничило желанието на Тръмп да изгради по-близки отношения с Путин, когото той открито похвали по време на кампанията.
Преди срещата Путин посети военен завод, произвеждащ нова хиперзвукова ракета и център за полетни изпитания за руските самолети Су-57. Говорителят на Кремъл нарече времето на посещението съвпадение.Лавров нарече преговорите опит за стабилизиране на двустранните отношения, разрушени от разследването на специалния прокурор и нарастващото напрежение във Венецуела и Иран, където Москва подкрепя лидерите, срещу които се противопоставя Вашингтон.
В изявление в понеделник Лавров обвини САЩ за провокирането на кризата с Иран, като излезе от ядрената сделка, договорена по време на Барак Обама. Иран започна частично оттегляне от ядрената сделка миналата седмица.
"Ще се опитаме да изясним с него как американците планират да излязат от кризата, която създадоха с едностранните си решения," каза Лавров. "Разчитаме на откровен разговор с американския си колега."
Преди срещата във вторник той призова Помпео да помогне за намаляване на "взаимната горчивина" между двете страни, което "увеличава рисковете за нашата и вашата сигурност и е причина за безпокойство за цялата международна общност".
САЩ изпратиха самолетоносач и бомбардировач на Близкия изток в отговор на това, което официалните лица наричаха "основателна заплаха" от силите на иранския режим. Саудитска Арабия каза, че няколко от петролните й танкери са били повредени при мистериозни „саботажни атаки“ след предупреждения на САЩ, че Иран може да се насочи към корабите в региона.
Помпей се срещна с лидери в Европа и Близкия изток, за да обсъди напрежението с Иран през последната седмица. Той отмени плановете да пристигне в Москва в понеделник, за да се срещне с американските бизнес лидери и служителите на посолството, вместо това пътува до Брюксел, за да се появи неканен на срещата на европейските дипломати, които са се опитват да спасят ядрената сделка и го призовават да прояви максимална сдържаност към Иран.
Джереми Хънт, външният министър на Обединеното кралство, каза, че европейските съюзници на Америка са загрижени за потенциална война между Иран и САЩ. "Много се притесняваме за риска от конфликт, на фона на ескалация, която е нежелана от двете страни", казва Хънт.

Превод и редакция: Юлиян Марков