Но в същото време американският лидер намекна за възможността 90-дневното примирие, договорено миналата седмица с китайския президент Си Дзинпин, да бъде удължено, ако двете страни направят прогрес към постигането на споразумение, отбелязва изданието.
„Президентът Си и аз искаме да се постигне сделка и вероятно това ще се случи. Но ако това не стане, запомнете, аз съм Човек на митата“, написа Тръмп в „Туитър“.
Съгласно споразумението, САЩ замразяват увеличаването на вносните ставки върху китайските стоки, докато двете страни не се споразумеят за по-широка търговска сделка, но Тръмп сигнализира, че ще реализира плановете си да увеличи митата от 10 на 25% върху китайски стоки на стойност 250 милиарда долара, ако преговорите се провалят.
„Когато хора от различни страни идват да разграбват огромното богатство на нашата страна, аз искам те да плащат за привилегията да го правят“, продължи президентът. „Това винаги ще е най-добрият начин да максимизираме нашата икономическа мощ. В момента правим милиарди долара от мита. Да направим Америка богата отново“.
В същото време Тръмп намекна, че Китай може да получи повече време да намали своите ставки върху вносните американски стоки, да намали търговските бариери и да се справи с други неща, които дразнят САЩ, ако направят жестове на добра воля, като например, да купуват повече американски продукти.
„Преговорите с Китай вече започнаха. Ако не ги удължим, те ще завършат след 90 дни, считано от деня на нашата прекрасна и много топла вечеря с президента Си в Аржентина“, написа държавният глава в „Туитър“. „Китай трябва незабавно да започне да купува повече селскостопанска продукция“.
Решението на Тръмп да паузира търговската война с Китай на срещата на Г-20 миналата седмица е повлияло добре на финансовите пазари, отбелязва The Hill, като констатира, че все още има много неизвестни за това, какво всъщност са се разбрали Тръмп и Си в Буенос Айрес.
Длъжностните лица в Белия Дом, например, изпращаха противоречащи си сигнали в понеделник, за това, дали Китай се е съгласил да намали митата върху американските автомобили, както заяви американският президент в деня след форума, посочва изданието.
Директорът на Националния икономически съвет Лари Кудлов е казал, че Пекин се е съгласил да ги намали, но е добавил, че „никакво конкретно споразумение“ за нивата на ставките, или графика на намаляването им, не е постигнато. Съветникът на Белия Дом по търговията Питър Наваро по-рано не е потвърдил дали изобщо има такава договорка.
По думите на Кудлов, САЩ очакват „незабавни“ действия от Китай във връзка с проблемните за Вашингтон въпроси, като например принудителното прехвърляне на технологии, предполагаемата кражба на интелектуална собственост и кибератаките, за да се отвори пътя към по-широко споразумение.
Както пише The Hill, помощникът е причинил моментно объркване в понеделник, когато е заявил, че 90-дневното примирие трябва да започне на 1 януари, а не на 1 декември. Белият Дом го е поправил няколко часа по-късно.
Тръмп е назначил търговският представител на САЩ Робърт Лайтизър, прочут антикитайски ястреб, както го определя вестникът, да води преговорите, пренебрегвайки министъра на финансите Стивън Мнучин, който е привърженик на свободната търговия и който отговаря за търговските връзки между САЩ и Китай.
Президентът е написал в „Туитър“, че Лайтизър „ще работи в тясно съдействие“ с Мнучин, Кудлов, Наваро и министъра на търговията Уилбър Рос.
Превод и редакция: Иван Христов