„НАТО е добра за Европа, но също и за САЩ“, заяви Столтенберг в рамките на съвместното му обръщение пред двете камари на Конгреса. Думите му бяха посрещнати с аплодисменти, подчертават от редакцията.
„Силата на една нация се измерва не само от размера на икономиката или от броя на нейните войници, но и от броя на нейните приятели. И чрез НАТО, САЩ имат повече приятели и съюзници от която и да едруга сила".
Столтенберг, първият генерален секретар на НАТО, който изнесе реч на съвместно заседание на Конгреса, бе поканен да говори от лидера на мнозинството в Сената Мич Макконъл (РП) и председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси (ДП). Така членовете на Конгреса демонстрираха подкрепа за НАТО в момент, в който държавният глава на САЩ Доналд Тръмп критикува сериозно организацията.
В речта си в сряда Столтенберг спомена за разногласията между Тръмп и други членове на НАТО, заявявайки, че „се задават въпроси от двете страни на Атлантика за укрепването на нашето партньорство”.
„Отворените дискусии и различните възгледи не са признак на слабост, това е знак за сила“, увери норвежецът, след което последваха бурни овации.
Столтенберг говори също така и по-големите разходи за отбрана, заявявайки, че „НАТО трябва да бъде справедлив съюз“.
„В един идеален свят не би трябвало да харчим пари за отбрана, но не живеем в идеален свят. Хитлер не можеше да бъде спрян с мирен протест. Сталин не можеше да бъде възпрян с думи. „Ислямска държава“ не би могла да бъде победена с диалог".
Но, говорейки за посещението си в Националното гробище в Арлингтън, Столтенберг заяви , че „крайният израз на споделянето на тежестта е да се бием и да умираме заедно".
Един непосредствен проблем, пред който е изправено НАТО, е предстоящото прекратяване на Договора за ракети със среден и малък обсег (ДРСМО). През февруари САЩ обявиха, че се изтеглят от него след изтичането на шестмесечен срок. НАТО подкрепи решението на Тръмп, като се съгласи, че Русия нарушава договора.
Столтенберг предупреди Москва, че „времето изтече" и трябва да се върне към спазване на договора. Но той също така даде ясно да се разбере, че въпреки необходимостта от „подготовка за свят ДРСМО за ЕС“, европейските съюзници не искат да приемат нови американски ракети на териториите си, които не са в съответствие с договора.
„Няма да правим това, което и Русия. НАТО няма намерение да разположи наземни ядрени ракети в Европа, но ще предприеме необходимите стъпки за осигуряване на надеждна и ефективна възпираща сила", увери генералният секретар на организацията.
Превод и редакция: Тереза Герова