Граничната „криза” може се превърне в 32-та активна национална извънредна ситуация в САЩ, ако президентът реши да отиде толкова далеч и да обяви извънредно положение. Някои от тези извънредни ситуации - свързани с Иран и други дългосрочни въпроси - се връщат към предишни администрации, включително и на Бил Клинтън. Дори и да пренебрегва този факт, картината, която г-н Тръмп рисува на границата, има малко отношение към ситуацията на място. Изобразената от него картина има за цел единствено да стимулира най-верните му поддръжници.
Президентът обича да твърди, че нелегалните имигранти преминават през границата, факт, който изтъква, когато се използва сълзотворен газ в редките случаи, когато към границата се втурва от някой от чакащите в Мексико. Факт е обаче, че незаконните гранични преминавания са паднали драстично през последните две десетилетия от 1,6 милиона през 2000 г. до около 400 000 през 2018 г. - като рецесията премахна много от работните места, които тези имигранти биха искали да запълнят.
През 2017 г. този брой достига нива от 310 000, като стремежът на Тръмп за увеличаване на граничния контрол има ефект, както и страхът от бъдещи политики, които карат потенциалните мигранти да се въздържат.
Повечето нелегални имигранти в САЩ не пресичат границата пеша, а вместо това просрочват визите си, след като са получили право на законно влизане в Америка. Около две трети от имигрантите без документи са останали по този начин, след като са влезли законно. Ако Тръмп иска наистина да се справи с проблема, той трябва да разглежда този въпрос, вместо да се концентрира върху границата.
Същата е ситуацията и с идеята, че заподозрени терористи масово преминават границата с Мексико; в действителност повечето от заподозрените терористи, заловени от американските власти са опитали да влязат през летищата.
Превод и редакция: Юлиян Марков