"Това бяха добри, интензивни, съществени и полезни разговори", заяви Лавров на пресконференция тях. "Надявам се, че посещението не само ще спомогне за подобряване на атмосферата, но и ще помогне за разрешаването на ... двустранни, регионални и международни въпроси."
Помпео, който по-рано описа своето пътуване като „добросъвестно усилие“, върна комплиментите.
Разговорът беше "добра стъпка", каза той, към "целта на президента за по-добри отношения". Налице е „напредък“ за постигане на политическо решение за Сирия; „Споразумение“ за денуклеаризация на Корейския полуостров; „резолюция“ за работа по „по-широка, проверима и приложима“ рамка за контрол на оръжията. Съединените щати също оставиха „отворена врата“ относно възможността за разширяване на сегашните споразумения за стратегическо оръжие.
Но държавният секретар изрази желание да отбележи, че са останали сериозни разногласия.
По отношение на Венецуела и подкрепата на Русия за Николас Мадуро, двете страни виждат нещата много различно. Мадуро не е донесъл „нищо друго освен нещастие на венецуелския народ“, каза американския държавен секретар. Страните не постигнаха съгласие и по Украйна - и "САЩ никога не биха могли да подкрепят опитите на Русия да анексира Крим"
И по двата въпроса обаче държавният секретар на САЩ внимаваше „да показва морков вместо тояга“.
Във Венецуела Русия има бизнес интереси, които трябва да бъдат "разглеждани" при нов демократичен режим, каза той, намеквайки за сделка за защита на милиардите долари от петролните инвестиции на руската държавна петролна компания „Роснефт“.
За Украйна санкциите „остават в сила“. Но те биха могли да бъдат „регулирани“, ако Русия „протегне ръка на новия президент на Украйна“, Владимир Зеленски. Междувременно перспективата Русия да освободи украинските военнослужещи, заловени близо до Керч през декември 2018 г., беше спомената като нещо, което може да помогне за „регулирането“.
Както се очакваше, една от основните теми на дискусията беше перспективата за военна конфронтация между САЩ и Иран след очевидния срив на иранското ядрено споразумение от 2015 г. Тази остра криза накара Помпео да отмени планирания московски етап от пътуването в русия в понеделник, за да посети Брюксел и да се обърне към своите европейски колеги.
По-рано през деня говорител на Кремъл подчерта руската позиция по въпроса: решението на Вашингтон да се оттегли от рамката е "безразсъдно".
"Путин е говорил за липсата на разбиране за подобна политика", каза Дмитрий Песков. - Това води до притискане на една страна в ъгъла. Както ни разказва по-новата история, това никога не дава добър резултат. "
Помпео говори „за слона в стаята“: твърденията за руска намеса във вътрешната политика на САЩ. Време е Русия да покаже, че „тези дейности са нещо от миналото“, каза той.
Сергей Лавров изглеждаше щастлив от повдигането на въпроса. Твърденията за руска намеса са били отправяни в годините назад. Дори са се появили в президентската кампания от 1986 г., "където първоначално бяха показани президентските амбиции на Доналд Тръмп". Може би „Съединените щати биха се съгласили най-накрая да подпишат взаимно споразумение, за да не се намесват във вътрешната политика, предложена първо от руснаците през 30-те години наминалия век?“
„Обещах, че няма да говоря за 30-те години на миналия век,“ отговор Помпео.
При пристигането си в Сочи Помпео каза, че е натоварен с подобряването на двустранните отношения и намирането на области на съгласие.
Макар и не съвсем на нивото на сталинската епоха, връзките между САЩ и Русия несъмнено са най-лошите от няколко десетилетия, опустошени от войни, недоверие, санкции и контра санкции. Съществуват връзки, но те са ограничени. Освен борбата с тероризма, диалогът между Русия и САЩ е ефективен само на равнището на ръководителите на Съвета за сигурност и в обсъждането на политиката на някои регионални въпроси като Сирия, Северна Корея и Афганистан.
Сергей Лавров заяви, че разговорите предлагат перспектива за нормализиране на отношенията между правителството.
"Време е да изградим нова, по-конструктивна матрица за взаимно разбиране", каза той. "Ние сме готови."
Основанията за размразяване дойдоха по-рано този месец след телефонен разговор от 3 май между президентите Тръмп и Путин. Източници от Кремъл описаха разговора като „неочаквано приятелски”.
След това Помпео и Лавров се срещнаха в кулоарите на Арктическия съвет в Хелзинки. В понеделник Тръмп неочаквано обяви, че е готов да се срещне с Путин на срещата на Г-20 в Осака през юни.
Първоначално имаше известно объркване и противоречиви сигнали за това как се отнасят руснаците към предложението. Но на пресконференция Лавров като че ли потвърди, че ще Москва ще приеме - но само ако предложението беше направено официално.
"Получихме информация, че президентът Тръмп е готов да се срещне", каза той. "Ако получим официално предложение ... ще отговорим положително."
Акцентът върху протокола не е случаен, казва Андрей Сушенцов, програмен директор на Валдайския клуб, дискусионен форум с тесни връзки с правителството.
Москва се умори от противоречиви послания от Вашингтон.
„Процесът на външната политика е напълно дезорганизиран. За Венецуела Джон Болтън е начело. За Сирия това е Пентагонът. Помпео отговаря за Северна Корея. Тръмп е обсебен от Иран и Китай. Конгресът е подозрителен по отношение на всяка чуждестранна инициатива на администрацията”, каза той.
"С такъв хаос на преден план е напълно неясно какъв може да бъде резултат от отношенията," коментира Сушенцов.
Превод и редакция: Юлиян Марков