Осака. Премиерът Шинзо Абе и руският президент Владимир Путин похвалиха старта на няколко нови икономически проекта в събота в Осака, но не успяха да постигнат някакъв сериозен пробив в дългогодишния териториален спор - огромна пречка за Абе, който е инвестирал значителен политически капитал неговото разрешаване пише японското англоезично издание The Japan Times.
На пресконференция след срещата, проведена в кулоарите на форума на Г-20, Абе каза, че двамата са се договорили да "продължат преговорите" по спора на руските острови край Хокайдо, наречени Северните територии в Япония и Южни Курили в Русия.
Абе обаче не спомена за никакъв конкретен напредък в териториалните преговори, просто казвайки „очертанията на проблемите, които трябва да преодолеем, сега стават ясни“ - почти същата фраза, използвана от външния министър Таро Коно, след като се срещна с руския си колега Сергей Лавров на 31 май в Токио.
Путин приветства някои от текущите съвместни проекти за икономическо сътрудничество на двете страни. Но по темата за териториалния спор руският лидер каза само, че тези проекти ще изграждат взаимно доверие и ще помогнат да се подготви по-добра среда за преговорите.
Премиерът, който се опитва да постигне споразумение с Путин за спорните острови, се е срещал с руския лидер до 26 пъти досега - необичайно голям брой.
Преди срещата японски високопоставени представители изразиха песимистичен тон, заявявайки, че двете страни все още не са постигнали съгласие по най-фундаменталните въпроси.
Русия настоя, че Москва законно е спечелила четирите острова на север от Хокайдо вследствие на Втората световна война. Междувременно Токио твърди, че островите са „незаконно” завладени и окупирани от Съветския съюз и в последствие от Русия.
Защо планът на Абе пропада засега? Наблюдателите посочват две вероятни причини. От една страна, рейтингите за одобрение на Путин са паднали бързо през изминалата година в резултат на изключително непопулярни пенсионни реформи, което прави почти невъзможно руският лидер да направи големи отстъпки на Япония. Всеки териториален проблем може лесно да разпали националистическите настроения в Русия.
В допълнение, Путин може и да не е възнамерявал да върне който и да е от четирите острова. Вместо това Путин просто се опита да се възползва от дългогодишното желание на Абе да подпише мирен договор, за да спечели икономическото сътрудничество от Япония, твърдят някои наблюдатели.
"Изглежда Путин няма никакво намерение да върне дори един от островите", пише Хироши Кимура, почетен професор от университета Хокайдо, в японски вестник на 21 юни.
„Путин се опитва да използва подобрените отношения с Япония като дипломатически лост срещу САЩ и Китай, ”пише той в своята статия.
Желанието на министър-председателя да си върне някои от островите датира от времето на баща му.
Неговото желание произлиза от покойния Шинтаро Абе, който е бил външен министър. Когато по-старият Абе е бил репортер в Маничи Симбун, той написа поредица от статии за съвместното изявление на Токио и Москва от 1956 г., по силата на което тогавашният Съветски съюз обеща да предаде два от островите, ако някога бъде сключен следвоенният мирен договор между двете страни.
„Оттогава сключването на японско-съветски мирен договор беше животът на баща ми - каза Абе в интервю за пресата през 2016 г. Шинтаро, който починал от рак на панкреаса през 1991 г., се е опитал да разреши териториалната ситуация въпреки болестта си. След като стана свидетел на решимостта на баща си, Абе решава да стане политик, казва той в интервюто.
Но без да има перспектива за мирен договор, Русия увеличава военното си присъствие на оспорваните острови.
В интервю, публикувано на 22 юни от руската държавна телевизия, Путин подчерта, че Москва ще продължи да насърчава развитието на островите.
Запитан дали някой ден руските деца на тези острови ще трябва да свалят руското национално знаме от тези острови , Путин категорично отговори: "Не, нямаме такъв план."
Превод и редакция: Юлиян Марков