Водеща в кампанията е Саудитска Арабия, която полага сериозни усилия, за да принуди палестинците да реагират положително на плана на Тръмп, който предстои да бъде представен публично.
„Някои арабски страни, особено Саудитска Арабия, Египет и Обединените арабски емирства, са много заинтересовани от сделката на века. Те използват всички средства, включително политическо и финансово изнудване, за да принудят палестинците да приемат споразумението, независимо от опасностите, които то създава за палестинската кауза", коментира представителят на „Фатах“, пожелал анонимност. Палестинското ръководство, увери още официалният представител, няма да се подчини на какъвто и да било натиск – независимо дали е от арабска държава, от САЩ или Израел.
Междувременно президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас заяви, че американската администрация няма какво да предложи на палестинците след всички решения, които е взела от декември 2017 г. насам, включително признаването на Ерусалим за столица на Израел, прехвърлянето на американското посолство от Тел Авив в Йерусалим и спирането на финансовата помощ на САЩ за палестинците.
Абас намекна, че палестинците са близо до взимането на „ключове решения" вследствие на политиките и мерките, предприети от Израел и американската администрация. По-рано местните власти призоваха за „преразглеждане“ на отношенията с Израел, оттегляне на палестинското признаване на Израел и прекратяване на всички споразумения между двете страни.
Обръщайки се към извънредно заседание на външните министри на Арабската лига в Кайро, Абас каза, че предстоящият план за мир на Близкия изток на президента на САЩ Доналд Тръмп „няма какво да ни предложи“. След това той допълни: „Има нещо, което да ни предложи, което би ни направило щастливи? Те взеха Ерусалим и окупираните територии, отмениха [правата на] бежанците и узакониха незаконните селища. Те искат да ни заблудят. Нямат нищо, което да ни предложат. Дори ако искат да предложат нещо, ще бъде по-лошо от всичко друго“.
Абас призова арабите да предоставят финансова и политическа подкрепа на палестинците. „Изправени сме пред трудни предизвикателства", призна президентът на Палестинската автономия.
В светлината на политиката на американската администрация, каза Абас, палестинците ще трябва да вземат „подходящи" решения. „Не можем да чуем, че Светият град на Ерусалим е предаден на Израел. След това престъпление какво можем да очакваме?“, продължи с изявлението си палестинският лидер, като припомни, че Рамала не е съгласна и с неотдавнашното решение на Тръмп да признае израелския суверенитет над Голанските възвишения.
Превод и редакция: Тереза Герова