Президентът на страната Реувен Ривлин призова народните представители „да оставят мечовете от изборите настрана и да изчистят мръсотията. Политическите мотиви повече не могат да бъдат единственият ни компас. Това е единственото очакване от вас, това е искането на всички граждани на Израел към нашите лидери, всички тези, които седят в тази зала“.
Също така Ривлин каза на опозиционните депутати, че трябва да гледат на присъствието си в Кнесета като на привилегия.
„Това е огромна отговорност. Вие поискахте доверие от обществото и сега, когато го имате, трябва да оправдаете даденото ви доверие“, отбеляза той. „Привилегията да служиш на хората от опозиция е доказателство за лоялността към демокрацията. Да критикуваш и надзираваш е отговорност“.
Съветът на Ривлин към коалицията беше „да губи и печели с достойнство“ и да „се освободите от опитите да унищожите своите съперници, от своето усещане, че сте жертви, и да управлявате с уважение и любов към всички граждани и общности, които живеят тук“.
Председателят на Кнесета Юли Еделщайн, който бе преизбран за трети мандат на позицията, отправи подобно послание в обръщението си.
„Гражданите на Израел изискват да замените дискурса на губещите и победителите с такъв за партньори“, каза той. „Трябва да имунизираме тази трибуна от срамния, насилствен дискурс“.
Депутатите винаги „трябва да помнят кой ви изпрати тук и пред кого ще бъдете държани отговорни – гражданите на Израел. Те ни гледат“, предупреди Еделщайн.
Той също така говори за дълбоките исторически корени на еврейския народ в Ерусалим, „които се откриват в псалмите на цар Давид и декларацията за независимостта от Давид Бен-Гурион“ и неговото лично пътешествие от ционистки затворник в Съветския съюз до председател на Кнесета.
През целия ден народните представители пристигаха в парламента със своите семейства. В 21-ия Кнесет има 49 нови депутати, много от които изразиха вълнението си от започването на работата.
Трима депутати не присъстваха на заклеването: Шели Ячимович от Работническата партия, който е на ваканция в чужбина и Юсеф Джабарин и Айда Тума-Силман от Хадаш-Таал.
Джабарин написа в „Туитър“, че „химнът, знамето и символите на държавата трябва да изразяват еднаква свързаност на държавата с еврейските и арабските й граждани. Всички символи, които ще излязат на тържественото откриване на Кнесета, са много далеч от изразяването на този демократичен принцип“.
Всички депутати от предимно арабската „Хадаш Таал“ и УАЛ-Балад излязоха преди изпяването на националния химн на Израел „Хативка“.
Превод и редакция: Иван Христов