Маджал Шамс. Друзите, населяващи Голанските възвишения, отхвърлиха подкрепата на държавния глава на САЩ Доналд Тръмп за израелския суверенитет над стратегическия район, съобщава англоезичният вестник The Jerusalem Post.
По-възрастните жители на град Маждал Шамс си спомнят, че някога той е бил част от Сирия, преди Израел да окупира Голанските възвишения през 1967 г., а по-късно – и да ги анексира.
Друзите – арабско малцинство - и израелските заселници са на противоположни позиции в спора за подкрепата на американския президент Доналд Тръмп за израелския суверенитет над Голанските възвишения.Те обаче са съгласни за едно – позицията на Вашингтон няма да промени нищо на място.
„Тръмп може да направи изявленията си и да каже, че иска да признае Голанските възвишения за част от Израел. Но ние знаем, че те ще останат сирийска земя", заяви шейх Махмуд Назиех
Плодородните склонове на окупираните от Израел Голански възвишения са осеяни със села, населени с 22 000 друзи, арабско малцинство, което изповядва исляма. Мнозина все още имат роднини по сирийската страна на укрепената граница. По-възрастните си спомнят откъде идват.
Анексията от 1981 г. не бе призната в международен план и въпреки че са живели под израелското законодателство повече от половин век, много друзи все още се смятат за сирийци.
Амал Сафади, библиотекар на 54 г., е категоричен: „Нашата кръв е сирийска“.
Израел даде на друзите възможност да получат гражданство, но повечето го отхвърлиха. През октомври миналата година стотици демонстрираха срещу провеждането на общински избори в района, блокираха избирателната секция в Маджал Шамс и размахваха сирийски знамена, припомня изданието.

Превод и редакция: Тереза Герова