САЩ изпращат "съобщения" до Иран чрез последните си действия и изявления. Съветникът по националната сигурност каза, че изпращането на бомбардировачи B-52 и военноморски сили са „явно и недвусмислено послание към иранския режим“, а държавният секретар на САЩ Майк Помпео предупреди, че „на всякакви атаки от тях Иран или техните съюзници срещу американски граждани или интереси ще бъде отговорено с бърз и решителен отговор. ”По подобен начин високопоставен служител посочи, че разкриването на американските разузнавателни данни за иранските заплахи също е„ съобщение “.
Използването на "послания" от САЩ към Техеран работи само ако Иран вярва на посланията. Но Иран има свой собствен набор от готови отговори на последните думи и действия на САЩ. Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф се присмива на посланията като част от стратегията на и казва, че той отразява факта, че САЩ са презряни в региона и че саизолирани. През последните дни Иран се опита да окаже натиск върху Европа и да насърчи страните от ЕС да работят по-тясно с Техеран, като твърди, че САЩ тормозят Европа.
Иран се стреми да обедини собствения си народ в подкрепа на Върховния съвет за национална сигурност и позицията си по отношение на Европа. Публикации във Fars News и Tasnim искат да покажат популярността на иранските действия в момента на натиска на САЩ. Иранският режим се стреми да използва петъчните молитви и Рамадан като част от плана, подкрепящ правителството.
Иранските лидери смятат, че могат да прочетат внимателно политическия пейзаж на САЩ и че американският президент Доналд Тръмп е изправен пред предизвикателства у дома. Например те показват нова анкета, която показва подкрепа за импийчмънт на Тръмп. Информациите, разпространявани от режима в Иран открито представят вътрешните партизански спорове в САЩ за външната политика. Например те се стремят да представят администрацията на Тръмп като "подкрепящи Нетаняху", като твърдят, че САЩ провеждат външната си политика в полза на Израел и че конфликт с Иран не е в американски интерес. Иран чете американските медии и знае, че има противопоставяне на политиката спрямо Иран,водена от администрацията на президента, както и широко разпространеното убеждение сред критиците на Тръмп и експертите по външната политика, че Вашингтон търси курс на сблъсък с Иран за създаване на война. Например, Vox съобщи, че последните ходове на на Тръмп правят войната по-вероятна. The Economist ги нарича "барабани на войната". Списание Fereign Policy имаше статия на 7 май, в която се отбелязва, че външната политика на Тръмп се превръща в "опасна". Al Jazeera я нарича "опасна игра". Politico твърди, че Тръмп е на път към война.
За да отговори на тези опасения, Помпео каза, че САЩ не искат война. В САЩ се вярва, че външната политика на Тръмп се „разпалва“ не само в посока към Иран, но и към Северна Корея, Китай и Венецуела. Foreign Affairs дори посветиха цял тема за „търсене на стратегия“ за политиката на САЩ с такива оптимистични теми, като „Америка не може да направи повече с по-малко“ и „новата ера на американското сдържане“ или „защо външната политика никога няма да се възстанови“. Иран със сигурност чете това и разбира, че това е истинското послание, което се нуждае от превод. Как да преведем предпазливостта на САЩ за "вечни войни" и собствените им вътрешни спорове в полза на Техеран. Натискът срещу САЩ, който изисква европейските нации да променят подхода си към Техеран за шестдесет дни, е предназначен да надхитри САЩ.
Междувременно Помпео трябва да се срещне с руския президент следващата седмица. Тази седмица той направи изненадващо посещение в Ирак. Иран казва, че САЩ също се опитват да притиснат кюрдското регионално правителство на Ирак да спре политическите и икономическите му връзки с Иран. Бившият иракски премиер Нури ал Малики заяви пред американския помощник- държавен секретар по въпросите на Близкия Изток Дейвид Сатърфийлд, че Ирак не трябва да бъде използван от САЩ за нападения срещу други страни. Малики се смята за проирански политик.
Във всеки един момент съобщенията на САЩ не съответстват на действията на САЩ и американските противници като Иран изглежда разбират това. В същото време те разбират, че аспектите на съобщенията в САЩ сочат към възможни отговори на САЩ. Например иракски командир на предимно шиитските паравоенни сили каза, че САЩ са изправени пред проблеми в Ирак и неговите бази могат да бъдат цел на Иран. Американският сенатор Марко Рубио отговори, че ако някоя от милициите, свързани с Иран, атакува американските сили, това ще се счита за атака от страна на Иран.
Иран и шиитските милиции трябва внимателно да проследят тези специфични заплахи. Такъв е случаят от лятото на 2018 г., когато САЩ първо направиха тази заплаха ясна, че всяка атака от ирански съюзнически групировки ще бъде разглеждана като атака от страна на Иран. Но когато става въпрос за по-големи "послания", Вашингтон и Техеран водят война на думи и Иран обръща голямо внимание на вътрешните дискусии в САЩ.
Превод и редакция: Юлиян Марков