САЩ спряха да приемат нови турски пилоти за тренировъчна програма за самолетите F-35, съобщи Reuters в петък. В същия ден Русия заяви, че не е получавала искане от Иран за произведената от Русия система за противовъздушна отбрана С-400. И двете новини се отнасят до продажбите на руските С-400 и използването на модерната отбранителна система като форма на дипломация на Москва в Близкия изток. Турция се съгласи да закупи системата и се очаква да я получи този месец като част от засилващия се съюз между Турция и Русия. Това разгневи САЩ.
Неотдавна Русия и Турция бяха на различни страни в сирийската гражданска война, като Русия подкрепи сирийския режим на Башар Асад, а Турция, подкрепи бунтовниците. Двете страни обаче се сближиха през последните години с енергийни сделки и също така работят в тясно сътрудничество за прекратяване на огъня в Сирия. Русия разбра, че продажбата на системата за противовъздушна отбрана на Анкара е промяната в играта. Турция е член на НАТО и също е част от американската програма за военни самолети F-35. Въпреки това Вашингтон заяви, че покупката на S-400 може да наруши турското участие в програмата F-35. Турските пилоти започнаха обучение миналата година, но в края на май се появиха съобщения, че САЩ може да прекратят обучението на нови пилоти . Reuters твърдят, че точно това се е случило.
САЩ спряха да приемат нови турски пилоти. Двама американски служители заявиха, че решението може да бъде отменено и че то засяга само предстоящите групи от турски пилоти и екипи за поддръжка. „Все още няма официално решение за спиране на обучението на турските пилоти и екипи за поддръжка сега във военновъздушната база „Люк“ в Аризона. ”Но това може да е следващата стъпка. В момента се обучават четирима пилоти.
Не е изненадващо, че САЩ са ядосани. С-400 е построен от американски противник и едновременно присъствие в страна с F-35 може да даде възможност на екипите да се научат как да се противопоставят на иновативния американски самолет. Това би се отразило на целта да имаш иновативни самолети, които би трябвало да избягват системи като С-400.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган многократно е заявявал, че Турция няма да отмени сделката. Той повтори твърдението си на 4 юни. “Направихме сделка и нашата решимост е доказателство. Не може да си позволим да се откажем от това - каза той. Той също така посочи, че Турция ще обмисли възможността за закупуване на американската система за противовъздушна отбрана "Патриот", която беше обсъдена през декември 2018 г. Междувременно САЩ обмислят работна група, която да разгледа спора за С-400 с Турция, но САЩ също заявиха, че има няма промяна в мнението им, че покупката е неприемлива.
На 30 май се появиха първите съобщения, че Русия отхвърли искането на Иран да придобие С-400. Агенция Bloomberg отбеляза, че иранският външен министър е посетил Москва на 7 май и че Москва е отхвърлила интереса на Иран към системата. САЩ и Иран увеличиха напрежението по между си през май, когато САЩ обвиниха Иран в заплахи в Персийския залив. Русия не иска повишаване на напрежението в региона.
Политиката на Русия за намаляване на напрежението е част от по-широка политика в Сирия. Тя се съгласи да се срещне със САЩ и Израел в тристранна среща този месец. Тя също така се стреми да намали напрежението в Сирия на фона на нарастващите сблъсъци между Израел и Сирия. В последните дни имаше четири инцидента, включително въздушни удари от Израел, докладвани от сирийските медии между 27 май и 6 юни. Русия не иска нов конфликт в Сирия, защото сирийският му съюзник вече води сирийска бунтовническа офанзива в Идлиб. Русия и Турция подписаха споразумение за прекратяване на огъня в Идлиб през септември 2018 г., но това споразумение бързо се разпадна с масови сблъсъци между сирийската армия и бунтовниците там. Това е важно за Русия, защото Русия има военна база в Латакия, близо до Идлиб. Така че всяко напрежение на юг между Израел и Сирия засяга плановете на Москва за региона. Това се отнася и до по-голямо напрежение между САЩ и Иран, Израел и Иран. От гледна точка на Москва регионалната война между САЩ и нейните съюзници и Иран би била катастрофа.
Въпреки че Русия може да се радва, че споразумението за С-400 с Турция върви добре, изглежда е по-малко заинтересовано от укрепването на съюза с Иран, използвайки С-400. Вицепремиерът Юрий Борисов заяви пред "Спутник" в петък, че Москва не е получавала искане от Иран за "доставяне на системите за въздушна отбрана С-400". Борисов се срещна с сирийска делегация на 5 юни, според сирийските медии, което показва, че основният интерес на Русия в момента е Сирия, а не Иран. Борисов нарича съобщенията за Иран и С-400 „фалшиви новини“.
Отговорът на Русия за твърденията за интерес на Иран бе докладван за Fars News в Иран. В докладите се отбелязва, че Москва е казала, че не е имало предложение от Иран.
Ако руският отговор на слуховете за интереса на Иран е точен, той все още показва, че в региона въпросът за ролята на С-400 и ролята на Русия е от първостепенно значение. Слуховете за интерес от страна на Иран може да са били предназначени да тества реакцията на САЩ и Израел. Иран не е единствената страна в Близкия изток, която иска да притежава системата. На 15 май руската информационна агенция ТАСС съобщи, че Ирак се опитва да закупи системата. САЩ са тясно ангажирани с обучението и оборудването на иракските сили, което означава, че още един съюзник на САЩ в региона ще стане част от клуба С-400. Миналата година CNBC съобщи, че Саудитска Арабия, Катар, Алжир, Мароко и Египет обсъждат закупуването на С-400. Саудитска Арабия, Катар, Египет и Мароко са съюзници на САЩ, като Саудитска Арабия е ключов военен партньор, а Катар е домакин на най-голямата база на САЩ в региона. САЩ също подкрепят военните в Египет от 80-те години на миналия век. Руската система С-400 има потенциала да обърка Вашингтон и да преобърне традиционната система на сигурност на САЩ в региона на Близкия изток.
Превод и редакция: Юлиян Марков
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"