Висши дипломати от двете страни се срещнаха в Женева на фона на широкоразпространената загриженост относно съдбата на двустранния договор за среден и по-малък обсег (ДРСМО), който успешно сложи край на този сегмент от надпреварата във въоръжаването след подписването му през 1987 г.
Американският президент Доналд Тръмп заяви през октомври, че страната му ще се оттегли от Договора, ако Русия не спре да я нарушава.
Руският президент Владимир Путин заплаши, че ще разработи ядрени ракети, забранени по силата на договора, ако бъде прекратен едностранно.
"Срещата беше разочароваща, тъй като е ясно, че Русия продължава да е в съществено нарушение на Договора и не е подготвена да обясни как планира да се върне към пълно и проверимо съответствие", заяви заместник-държавния секретар на САЩ по контрол на въоръженията и международна сигурност Андреа Томпсън , се казва в изявление.
"Нашето послание беше ясно: Русия трябва да унищожи несъответстващата си ракетна система", каза тя.
Томпсън ще бъде в Брюксел в сряда, където планира да съобщи на съюзниците на НАТО резултатите от преговорите.
Русия бе домакин на преговорите на мисията си в Женева, а делегацията на Москва бе водена от заместник-външния министър Сергей Рябков.
Рябков каза, че ако ДРСМО бъде денонсиран, "отговорността за това е изцяло на американската страна", според цитати, публикувани от руските информационни агенции след разговорите и добави, че страните не са успели да се споразумеят.
„Изглежда, че Вашингтон не е в настроение за повече преговори. Ние сме принудени да признаем, че няма движение напред ”, казва Рябков.
"Готови сме за диалог на основата на равенство, взаимно уважение (и) без поставяне на ултиматуми."
Миналия месец държавният секретар на САЩ Майк Помпео каза, че Вашингтон ще се оттегли в рамките на 60 дни от ДРСМО, който ограничава ядрените оръжия от среден клас, ако Русия не премахне ракетите, които САЩ твърдят, че нарушават сделката - руската система 9М729, известна още и от обозначението SSC-8.
ДРСМО беше двустранен договор между САЩ и тогавашния Съветски съюз, така че не поставя ограничения на други големи военни актьори като Китай, припомня изданието. Помпео също така заяви, че САЩ не са готови да отстъпят това предимство на съперник, и отбеляза, че американските опасения за спазването на Русия предшестват идването на власт на настоящия американски президент. Първият дипломат на Вашингтон обвини Русия в отхвърлянето на десетки предупреждения от висши американски служители през последните пет години за SSC-8.
Превод и редакция: Юлиян Марков