Вашингтон. Търговската война между Вашингтон и Пекин продължава да набира скорост и на фона на този сблъсък китайският президент Си Дзинпин замина на тридневна визита в Русия, където участва на Петербургския международен икономически форум (ПМЕФ) и се срещна с руския президент Владимир Путин. Това посещение дойде точно навреме, пише известният съветолог Дмитрий Саймс в статия за списание The National Interest, предадена без редакторска намеса.
В сряда в Москва китайският лидер говори за разширяване на връзките между Москва и Пекин, а също така разкритикува САЩ в слабо прикрита форма. Си приветства Путин, наричайки го един от най-близките си приятели и чудесен колега. Той също така подчерта значението на руско-китайската солидарност в момент, когато „протекционизмът и едностранните подходи се увеличават, а политиката на властта и хегемонията се засилват все повече“.
Китайският лидер пристигна на ПМЕФ в четвъртък начело на делегация от хиляда души. Това е ежегодно събитие, чиято цел е да привлече инвеститори в Русия. Забеляза се отсъствието на американски представители, тъй като САЩ обявиха бойкот на мероприятието поради скандалния арест на американския инвеститор Майкъл Калви от руските власти.
Русия и Китай не само обмениха символични жестове на солидарност, но и подписаха редица важни договори. Huawei и руската телекомуникационна компания МТС сключиха споразумение за създаване на 5G мрежата в Русия. Руският фонд за преки инвестиции и Китайската инвестиционна корпорация сформираха фонд от 1 млрд. долара за подкрепа на научните изследвания и технологичните иновации. Държавните енергийни компании на Русия и Китай също създадоха съвместно предприятие за продажба на руски втечнен природен газ в Китай. Както пише South China Morning Post, общият обем на споразуменията, сключени по време на посещението на Си, е 20 милиарда долара.
Въпреки че руско-китайското тече поне от 90-те години на миналия век, след 2014 г. то започна да набира скорост. Изправен пред западните санкции заради анексирането на Крим и подкрепата на сепаратистите в източната част на Украйна, Кремъл постави своя основен приоритет във външната политика на завой към Китай. Руският политически елит се надява, че сближаването с Пекин ще се превърне в алтернативен източник на търговия и инвестиции и също така ще изпрати сигнал на Вашингтон и Брюксел, че Москва не е сама.
Изминаха пет години. Резултатите от тези усилия са много нееднозначни. От една страна, търговията между двете страни несъмнено се развива. Днес Китай е най-големият търговски партньор на Русия, която стана основен доставчик на петрол на Китай. Както отбелязва Кремъл, обемът на търговията между двете страни в момента се оценява на 108 милиарда долара. Русия и Китай отдавна искат да постигнат такъв показател.
В същото време китайските инвестиции в Русия са по-ниски от очакваните. Дори и говорителят на Кремъл Дмитрий Песков призна това в навечерието на посещението на Си в Русия. В интервю за RT той заяви: „Не може да се каже, че Китай инвестира сериозно в руската икономика“. Много китайски търговски банки не искат да правят бизнес в Русия, защото се страхуват да бъдат в списъка на санкциите на Запада. Има и други фактори, ограничаващи китайските инвестиции: сложната законова система в Русия и липсата на адекватна инфраструктура за снабдяване.
Освен това, макар Русия да е все по-зависима от Китай икономически, зависимостта на Китай от Русия е много слаба. Ако Китай е първи търговски партньор на Русия, то Русия е едва на десето място в търговията с Китай. Последните песимистични прогнози за руската икономика показват, че такава динамика на неравенство ще продължи и в бъдеще.
Въпреки това, много хора в Москва видяха в зараждащата се търговска война между САЩ и Китай възможност да станат незаменим партньор на Пекин. Андракик Мигранян, неофициален съветник на руската президентска администрация и професор в МГИМО, заяви пред The National Interest, че действията на Тръмп в областта на търговията ще тласнат Пекин към по-нататъшно сближаване с Русия.
„Ако по-рано китайците оставаха встрани, сега най-вероятно те ще подкрепят Русия по-активно в опозицията й срещу САЩ, тъй като днес Китай е под много сериозен натиск“, каза Мигранян. „Има разбиране, че ако Русия и Китай не се противопоставят едновременно на Съединените щати, Съединените щати ще ги унищожат отделно."
Експертът се надява, че Китай все повече осъзнава важността на Русия и ще й осигури по-широк достъп до своята финансова система, ще увеличи вноса на енергийни ресурси от Русия, ще увеличи инвестициите в руската икономика, а също така ще продължи да задълбочава военно-техническото сътрудничество между двете страни.
Москва също така се надява, че американско-китайските търговски войни ще й дадат нови икономически възможности в Китай. Василий Кашин, старши сътрудник в Центъра за всестранни европейски и международни изследвания във Висшето училище по икономика, прогнозира, че Русия ще има по-голям достъп до китайския пазар, тъй като преките й конкуренти - САЩ и техните съюзници, ще го напуснат.
„Въпреки че китайско-американската търговска война като цяло е негативна за световната икономика и дори може да повлияе негативно на Русия поради по-ниските цени на петрола, тя може също да отвори нови възможности за увеличаване на руския износ за Китай“, каза той.
Ако икономическите връзки между Русия и Китай продължат да се развиват и в бъдеще, това може да насърчи Кремъл да втвърди отношението си към САЩ. По думите на Мигранян, сближаването с Китай „прави Русия по-устойчива в конфликта й със САЩ“. Той твърди, че ако Москва почувства твърдата подкрепа на Китай, тя вече няма да трябва да прави отстъпки на Запада в сферите, където е възможен компромис, като например, Сирия или Иран.
Когато Си Дзинпин си замина от Русия в петък, неговите изказвания и подписаните по време на визитата сделки заредиха Москва с оптимизъм. Тя реши, че руско-китайските отношения влизат в нов етап на голямо равноправие. Въпреки това на Русия й предстои още много тежка работа по увеличаването на китайските инвестиции и по увеличаването на своя износ за Китай.
Мигранян обаче отбелязва, че нарастващото напрежение във връзките на Вашингтон с Пекин, както и с Иран и Европа, в крайна сметка е от полза за Русия. Той каза на кореспондента за The National Interest: “Американската политика на едновременна война срещу всички е от полза за Русия и за това много благодаря на Тръмп и неговата администрация“.

Превод и редакция: Иван Христов