Руският президент Владимир Путин, застанал рамо до рамо с лидерите на Турция и Иран, обеща, че териториалната цялост на Сирия ще бъде възстановена и призова съюзниците му помогнат да се отърве от терористите, пише изданието.
Русия бе домакин на лидерите на Иран и Турция в черноморския град Сочи в четвъртък, където се очакваше да бъдат обсъдени бъдещите съвместни стъпки за постигане на дългосрочно споразумение в Сирия, според изявление на Кремъл преди преговорите.
Когато конфликтът в Сирия навлезе в последната си фаза, Русия, Турция и Иран се оказаха на различни позиции относно това как да поемат контрола върху последните джобове на опозицията срещу сирийския президент Башар Асад. Въпросът стана още по-актуален, след като през декември президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че изтегля американските сили от Сирия.
За Русия най-неотложният въпрос в дневния ред беше да се спечели подкрепа за офанзива в североизточната провинция Идлиб, където около 3 милиона цивилни са под контрола на свързаната с „Ал Кайда“ групировка „Хаят Тахрир Аш- Шам“.
Въпреки че Турция е разтревожена, че нападението ще създаде огромна бежанска криза на границите й, руската реторика през последните седмици показа нетърпението на Москва да преодолее съпротивата на събралите се в провинцията бунтовници от различни групировки.
"Не трябва да се примиряваме с присъствието на терористични групировки в Идлиб", каза Путин в четвъртък на Ердоган и иранския лидер Хасан Роухани. "Ето защо предлагам да обмислим конкретни стъпки, които Русия, Турция и Иран могат да предприемат, за да унищожат напълно това горещо гездо на терористите".
Съобщението на американския президент Доналд Тръмп през декември, че той ще изтегли около 2 000 американски войници от Сирия, също налага на лидерите на Русия, Иран и Турция да запълнят вакуума. Все пак Путин отбеляза в Сочи, че подробностите за изтеглянето са все още неясни, макар и американските сили да се очаква да напуснат Сирия в рамките на седмици.
Турция твърди, че някои от кюрдските милиции, контролиращи територията, където действат американските сили, са свързани с ПКК. Ердоган заяви в четвъртък, че иска да се координира с Русия за създаването на буферна зона в северната част на Сирия, за да се противопоставят на подкрепяните от САЩ кюрдски групи, но Русия, която иска да върне контрола върху територията на Асад, заяви, че Дамаск ще реши съдбата на исканата от Турция зона за сигурност.
"Въпросът за наличието на военен контингент, действащ на територията на територията на суверенна държава и особено на Сирия, трябва да бъде решен директно от Дамаск", подчерта говорителят на руското външно министерство Мария Захарова в коментар за турските планове за изграждане на буферна зона. Наблюдателите твърдят, че е малко вероятно Русия да се съгласи с постоянното присъствие на турските войски в Сирия.
"В края на краищата, Русия иска Асад да контролира границите", каза Юрий Бармин, анализатор от Съвета за международни отношения на Русия, създаден от Кремъл. - Това е принципна позиция, която не се е променила и на сантиметър. Ако това подлежеше на договаряне, сега бихме видели много повече промени в Сирия. "
След влизането в сирийската война през 2015 г. Русия изигра решаваща роля за обръщането на конфликта в полза на Асад. Седем години след поредица от невъоръжени протести, превърнали се в гражданска война, Русия сега иска западните правителства да отпуснат средства за възстановяването на разкъсваната от войната страна и да улеснят завръщането на бежанците.
Превод и редакция: Юлиян Марков