Изданието припомня, за „ужасяващата“ история на войната, когато германският фюрер Адолф Хитлер и съветският лидер Йосиф Сталин сключват договор за ненападение, в който има допълнителен протокол за разграничаване на интересите в Източна Европа. Това довеждане не само до „безпрецедентни разрушения“, но и до смъртта на милиони невинни полски граждани.
В следвоенните години повечето от страните, пострадали от действията на Хитлер, получиха репарациите си под надзора на САЩ, които възлизат общо на 90 милиарда долара. Но, „поляците, чиято страна била унищожена и оставена под съветско робство“, тогава получава само 2 милиарда долара. Парламентът на страната даже създаде специална комисия, която трябва да определи размера на германските репарации, пише The New American.
Членовете на полското патриотическо „Движение 11 ноември“ – инициаторите на създаването на петицията, която от 18 февруари вече е събрала 6 500 подписа, виждат именно в САЩ „гаранта за следвоенните споразумения“.
„Достигането на подобна историческа справедливост е важно по морални и исторически причини. Още повече, че това играе ключова роля в утвърждаването на Полша като надежден съюзник на САЩ пред лицето на заплахата, която възниква в Европа и Азия – новата Империя на злото“, цитира The New American част от петицията.
Освен това в Движението смятат, че искането на репарации е необходимо за осуетяването на „империалистическите планове на Германия и Русия“. Предполага се, че Полша може да отдели средства за закупуване на военно оборудване, най-вече от САЩ, което ще позволи на страната да помогне в предотвратяването на възможна Трета световна война. При това, по мнението на един от лидерите на движението пастор Павел Чоецки, германският канцлер Ангела Меркел и руският президент Владимир Путин се опитват да създадат Евразия и само силна Полша може да попречи на това.
В самата Германия засега не са реагирали по никакъв начин на инициативата, но отново отбелязаха, че са готови да изпълняват своите задължения „от морална и финансова гледна точка“.
„Германия изплати значителни репарации за общите щети от войната, включително и на Полша и все още изплаща съществени компенсации за престъпленията на нацистите“, заяви Меркел.
Заедно с това The New American отбелязва, че германските „експерти по юридически въпроси“ в парламента заявяват, че Полша няма право да изисква компенсации от Германия.
По изчисленията на полското бюро за военни репарации от 1945 – 1947 година, пресметнато с отчитане на инфлацията, само Берлин дължи на Варшава около 886 милиарда долара.
Превод и редакция: Иван Христов