От редакцията са категорични: "Ако (канцлерът на ФРГ Ангела Меркел и държавният глава на Франция Еманюел Макрон) искат да има някаква надежда за облекчаване на напрежението между Косово и Сърбия и излизане от безизходицата в преговорите за нормализиране на отношенията им, тогава анализаторите съветват най-напред да посредничат за мира между двамата лидери на Косово"
Следва припомняне на причините за разрива между Тачи и Харадинай: "На срещата си в Австрия през август миналата година, Тачи и сръбският му колега Александър Вучич допуснаха окончателното споразумение да включва размяна на територии и промени в границите" на двете страни.
Тачи е на мнение, че "подобно споразумение би довело до признаването на Косово от Сърбия". То би отключило много потенциални ползи: макар че Косово официално обяви независимост през 2008 г., след като НАТО буквално го изтръгна от контрола на Сърбия след кампанията от 1999 г., Белград все още блокира членството на най-младата държава на Балканите в ООН и други международни организации, а десетки други страни все още отказват да я признаят. Едно споразумение може също да премахне бариера пред присъединяването на Сърбия към Европейския съюз, подчертава вестникът.
"Но премиерът на Косово Рамуш Харадинай категорично се противопоставя на всякакви териториални отстъпки. Той описа идеята като „пряк път към трагедията“. И неговата позиция се е оказала мощно оръжие в дългогодишното му съперничество с Тачи", отбелязва изданието.
Следва подробно припомняне за серията "словесни престрелки" между Тачи и Харадинай по повод идеята за размяна на територии между Косово и Сърбия.
От редакцията припомнят, че предложението не се възприема позитивно и от голяма част от сърбите, много от които продължават да гледат на Косово като на част от страната им.
Превод и редакция: Тереза Герова