Повишените мита за сръбските продукти и създаването на косовската армия се считат за популярни мерки сред албанците в Косово, но наблюдатели на ситуацията предполага, че те няма да се материализира в подкрепа на косовския премиер Рамуш Харадинай, коъто се противопоставя на президента Хашим Тачи, който води преговори със сръбския президент Александър Вучич за непопулярните въпрос на размяна на територии, пише изданието.
„Популярно е да атакувате Сърбия. Но хората не са слепи за политическото маневриране в много чувствителната ситуация, както и за главоломно растящите обещания на двамата политици, които представляват символ на корупционното ръководството на Косово - казва Агрон Байрами, редактор на косовския всекидневник "Коха диторе", добавяйки, че войнствените думи на Сърбия не означават, че ще започне нова война.
Според Байрами, Сърбия е наясно, че военните действия биха предизвикали конфликт с НАТО, като Косово знае, че неговите сили за сигурност не биха могли да се противопоставят на сръбската армия.
„Приемането на законите за превръщането на нашите сили за сигурност не означава, че на следващия ден ще имаме армия, готова да действа. Това е първата стъпка и е символична. Това е стъпка, която трябва да бъде потвърдена от държавността на Косово. Сърбия не признава Косово като държава, затова яростно се противопоставя на създаването на още една институция, на армията - смята Байрами.
Превод и редакция: Юлиян Марков