Всички 107 депутати, присъстващи в 120-местния парламент на Косово, доминиран от етническите албански партии, гласуваха в подкрепа на плана на правителството за превръщане на наброяващите три хиляди души Косовски сили за сигурностр в армия. Предвижда се в бъдеще тя да нарасне до 5000 войници на служба и 3000 резервисти.
Депутатите от сръбската общност не присъстваха на сесията.
в навечерието на гласуването, Александър Вучич, президент на Сърбия, заяви от град Тръстеник в централната част на страната: „Нито един акт от международното право не им дава право да образуват армия".
„Всичко, което Прищина прави – и очевидно го прави с подкрепата на САЩ и Великобритания - е против закона", допълни Вучич.
Министърът на външните работи на Сърбия Ивица Дачич заяви, че Белград ще поиска спешна сесия на Съвета за сигурност на ООН по повод, съгласно думите му, „най-грубото нарушение" на Резолюция 1244. „Това е най-директната заплаха за мира и стабилността в региона", цитира изданието думите на Вучич.
Сръбският премиер Ана Брабавич на свой ред подчерта, че формирането на косовска армия противоречи на усилията за стабилност на Балкани. Тя изрази надежди, че няма да се наложи Белград да използва нито един от своите 28 000 войници, за да защити сръбското малцинство в Косово, въпреки че „в момента това е една от възможностите на масата".
Официални лица в Косово се опитаха да тушират гнева преди гласуването. „Нашата армия идва с мир", заяви премиерът Рамуш Харадинай в четвъртък. Той обвини политиците в Белград, че разпространяват фалшиви твърдения чрез управляваните от правителството медии, съгласно които косовската армия ще бъде заплаха за сърбите и съседите на най-младата държава на Балканите.
„Твърденията, че Косово ще използва военните си сили срещу косовските сърби и съседите му, са неоснователни. Това е модерна, мултиетническа армия, която е израснала заедно с НАТО и КФОР, техните войници и офицери в нашата страна", обясни Харадинай.
Според конституцията на Косово, изготвена след изтеглянето на сръбската армия и полицейски части през лятото на 1999 г., НАТО е единствената въоръжена сила, която може да оперира в страната. Неговите войници са разоръжили и разрушавали етническата албанска партизанска сила, известна като Армията за освобождение на Косово, която се е борила със сръбската армия във войната за независимост от 1998-1999 г.
Белград не признава независимостта на Косово, бивша сръбска провинция, която загуби преди две десетилетия след въстанието на етническите албанци и кампанията на НАТО, водена от САЩ.
Йенс Столтенберг, генералният секретар на НАТО, предупреди правителството в косовската столица Прищина, че страната ще бъде изправена пред „сериозни последици".
„Съжалявам, че решението за започване на промяна на мандата на Косовските сили за сигурност (КСС) бе взето въпреки загрижеността, изразена от НАТО. Всички страни трябва да гарантират, че днешното решение няма да увеличи допълнително напрежението в региона", написа норвежецът в социалната мрежа „Туитър“.
Но САЩ подкрепиха формирането на косовската армия. Американският посланик в Косово Филип Коснет заяви, че е „естествено за Косово като суверенна и независима държава да има способност да се защитава".
Коснет написа в „Туитър“: „САЩ ще бъдат с вас в това“.
Посолството на САЩ в Прищина подчерта в отделно изявление: „Призоваваме правителството на Косово да продължи тясното си сътрудничество със съюзници и партньори от НАТО".
Гласуването за създаване на армия е една от поредицата от стъпки, които доведоха до прекратяване на водения под егидата на Европейския съюз диалог за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово. Белград лобира успешно за задържането на Косово извън структурите на Интерпол и проведе кампания за убеждаване на страните по света да отменят признаването на държавността на Косово.
Правителството в Прищина отговори, налагайки 100-процентни мита върху вноса на сръбските стоки. Харадинай обеща, че митата ще бъдат отменени, само в замяна на пълно признаване от страна на Белград на най-младата държава на Балканите.
„Косово ще използва правото си да се защитава", увери Харадинай, добавяйки, че „нямахме друг избор освен да се изправим за себе си".
„Това извънредно развитие е страхотна новина за консолидацията на Косово като държава", подчерта косовският премиер след гласуването в парламента.
Митата и стъпките за формиране на армия са популярни сред гражданите на Косово, в което живеят 1,8 милиона души, предимно етнически албанци. Според експерти обаче тези мерки няма да засилят подкрепата на косоварите за Харадинай и президента Хашим Тачи.
„Хората не са слепи за политическите маневри в чувствителни ситуации и прекаленото пропагандиране на двамата политици, които остават символ на корумпираното управление в Косово", констатира водещият местен ежедневник Koha Ditore.
Според вестника войнствените изявления на Сърбия не означават, че предстои нова война. Сърбия е наясно, че военните действия биха предизвикали отговор от НАТО. Косово също разбира, че армията му няма да бъде в състояние да се противопостави на сръбските сили, които руснаците наскоро въоръжиха с допълнителни бойни самолети.
„Приемането на законите за трансформацията на КСС не означава, че утре ще имаме армия, способна да действа“, уверяват от изданието. „Това е първа стъпка, но много символична. Това е стъпка, необходима за потвърждаване на държавността на Косово. Сърбия не приема Косово като държава, така че те се противопоставят на създаването на една от нейните институции, армията, при това енергично", коментират от редакцията на прищинския ежедневник.
Превод и редакция: Тереза Герова