Вашингтон. В дните, предхождащи решението на президента Тръмп дали да започне ракетна атака срещу Иран, държавният секретар Майк Помпео командваше събитията, пише The New York Times.
След като предупреди, че Тръмп е готов да използва сила заради подозрителната роля на Иран в атаките на петролни танкери, Помпео отлетя за Флорида в понеделник, за да разработи стратегия с генералите в Централното командване. Във Вашингтон той информира министъра на външните работи на Европейския съюз за разузнаването. До четвъртък той настояваше в белия дом за удари срещу ислямската република
Помпео напътстваше Тръмп в едни от най-последователните действия на администрацията. Едва в последния момент президентът обърна курса и отмени ударите.
Конфронтацията с Иран постави акцент върху степента на влиянието на Помпео върху Тръмп. В една администрация, която сменя членове на кабинета с главозамайваща скорост, малко от тях са оцелели толкова дълго, колкото Помпео - и никой не е имал толкова стабилна позиция, постигната чрез тайнствена способност да чете желанията на президента и да ги превръща в политика и съобщения за медиите. Той също така се е възползва от липсата на лидерство в министерството на отбраната, което е почти шест месеца без потвърден министър.
"Тръмп е създал гигантски вакуум в Министерството на отбраната от цивилната страна", казва Ерик Еделман, бивш висш служител на Пентагона при Джордж Буш. "Природата не се поддава на вакуум - както и политиката."
Но както показа дебатът за ударите, безкомпромисните яростни възгледи, които Помпео има за политиката към Иран, започват да се сблъскват с перспективата на президент, който е дълбоко скептичен по отношение на военните заплитания, особено в Близкия изток.
Помпео е малко вероятно да изрази публично разочарование от президента. Някои официални лица твърдят, че той ще работи чрез бюрокрацията, за да прокара политическите си цели, докато на повърхността се придържа към ролята на лоялен войник, макар и само защото крие политически амбиции, за които подкрепата на Тръмп ще бъде безценна. Въпреки настояването на Помпео, че той е "изключил" кандидатирането си за Сената през следващата година в Канзас, много служители на администрацията на Тръмп очакват от него да влезе в състезанието.
55-годишният Помпео е също толкова дипломат в култивирането на вътрешния кръг на Тръмп, колкото и в чужбина. В четвъртък той се появи заедно с Иванка Тръмп, дъщерята на президента, при представянето на доклад за трафика на хора. Той говори редовно със съпруга й и съветник за Близкия изток на Тръмп Джаред Къшнър - в някои дни по-често, отколкото с чуждестранни служители, според бивш служител на администрацията на Тръмп, запознат с неговите дейности.
Християнин-евангелист, първоначално от Калифорния и бивш конгресмен на Чаената партия, подкрепян от семейство Кох, Помпео действа 14 месеца като дясна ръка на Тръмп по целия свят, било то в Пхенян, Рияд или Брюксел - и тази седмица, той отново ще бъде на страната на Тръмп на срещата на върха на Г-20 в Япония, след спиране в Индия.
По-малко очевидно е как той наскоро разшири своята роля в сянка по въпросите на военните и разузнаването, разширявайки преживяванията си като млад капитан на танкова част на армията в Германия и първата си работа като администрация като C.I.A. директор.
С командването на Пентагона в движение откакто Джим Матис подаде оставка през декември, г-н Помпео отстоява възгледите си много по-силно в дебатите за национална сигурност, твърдят настоящи и бивши служители.
Той също така разширява мрежата си в кабинета. Джина Хаспъл, директор на ЦРУ, беше заместник на Помпео в агенцията и има желание да поддържа здрави отношения с него, знаейки, че това помага да запази благоволението на президента, казват служителите. Новият министър на отбраната Марк Еспър е бил съкурсант на Помпео в Уест Пойнт. Неговото присъствие би могло да подпомогне влиянието на Помпео - особено в контрапункт с основния съперник на властта на Помпео, но често политически съюзник, Джон Болтън, агресивният съветник по националната сигурност.
Превод и редакция: Юлиян Марков