В ход, който отбеляза края на дълъг спор с Гърция за името на Македония, и по-малко от две десетилетия след като НАТО разположи войски в страната, която се намираше на ръба на гражданска война, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и първият дипломат на Скопие Никола Димитров бяха водещи н церемония по подписването на протокол за присъединяване на страната към Алианса, която се проведе в Брюксел.
„Това е исторически повод", заяви Столтенберг пред посланиците на НАТО преди да поставят подписа си на хартия. „Чакахме да се присъедините към нашето семейство дълго време“.
Столтенберг подчерта, че церемонията по подписването отбелязва началото на процеса на ратификация. Черна гора, последната страна, която се присъедини към НАТО, трябваше да чака около година, за да могат всички членове официално да одобрят нейния протокол за присъединяване към международната организация, припомнят от редакцията. След това Македония вече ще се нарича Северна Македония и ще се присъедини към НАТО под това име, вероятно в края на тази или в началото на следващата година.
Гърция ще стане първата държава, предприела подобен ход. „Уверен съм, че този процес ще продължи безпроблемно", заяви генералният секретар на Алианса.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговите колеги от НАТО ще заседават в Лондон през декември. Срещата, която ще отбележи 70-годишнината на НАТО, ще бъде идеален повод за официално приветстване на Северна Македония, ако процесът на ратификация бъде завършен.
Гърция блокира членството на Македония в НАТО заради спора за името. Атина смята името на бившата югославска република за заплаха за едноименния й район Македония, обяснява изданието.
Македония допринася значително за операциите на НАТО, особено в Афганистан. Членството й идва около 18 години, след като Алиансът разположи войски в Македония за събиране на оръжия, държани от етнически албански бунтовници, за да се предотврати гражданска война е страната.
Управляващите македонски социалдемократи описаха събитието в Брюксел като „исторически акт" и „исторически успех" за страната и нейните граждани. „След години на изолация, регресия и несигурност Македония стои на една маса с държавите от демократичния свят", се казва в изявление на СДСМ.
В текста се подчертава, че членството в НАТО означава „гарантирана сигурност и стабилност, сигурност на нашите граници, но също така носи значителни икономически ползи за гражданите, растеж на инвестициите, повече пари, икономически растеж".
Превод и редакция: Тереза Герова