Вашингтон. С Декларацията за национално извънредно положение, чиято цел е да заобиколи конституционното право на Конгреса да наложи ограничение, за да се опита да построи дълго обещаваната гранична стена, президентът Доналд Тръмп на практика прилага извънредни и рядко използвани правомощия, пише в анализа си вестник The New York Times.
Демократите са разгневени, а много членове на партията на Тръмп са притеснени от прецедента, който се създава с тази декларация. Законодателите, които търсят начин да блокират волята на президента, имат два пътя – единият в Конгреса, а другият – през съда.
Може ли Конгресът да спре Тръмп да не обяви извънредно положение?
Не, Конгресът няма право.
Съгласно Закона за националните извънредни положения, Камарата и Сенатът могат да приемат т. нар. съвместна резолюция за прекратяване на самия статус на извънредното положение, ако са убедени, че действието на президента е безотговорно или заплахата е изчезнала. Представителят на демократите Хоакин Кастро късно в четвъртък обяви, че е готов да предложи подобна резолюция. След като са мнозинство в Камарата на представителите, за демократите няма да е трудно да я одобрят.
Според закона, ако една от камарите в Конгреса я приеме, другата трябва в срок от 18 дни да я разгледа за гласуване. Макар че са малцинство в Сената, за демократите е нужно да си осигурят подкрепата само на неколцина републиканци, за да мине резолюцията и в Сената.
Как ще постъпи след това Тръмп?
Както и в други случаи, той може да наложи вето на общата конгресна резолюция, след като тя не е одобрена с квалифицирано мнозинство в двете камари.
По принцип Конгресът не си позволява да дава подобно право на президента, особено след Уотъргейт и реформата, проведена тогава. Тя контролира кога и как президентът може да обяви извънредно положение.
Но през 1983 година Върховният съд въведе правилото за т. нар. законодателно вето. Според него за да стане правен акт, всяко конгресно решение трябва да бъде представено на президента, за да го подпише или да го отхвърли. Нужно е две трети мнозинство и в двете камари, за да се заобиколи това президентско решение. Точно заради това за Конгреса е трудно да спре изпълнението на президентската декларация.
Колко силна е опозицията срещу Декларацията в Камарата на представителите и в Сената?
Това е най-важният въпрос. Приблизително половината републиканци се обявиха в четвъртък против декларацията за извънредно положение.
И въпреки всичко, трудно е да се повярва, че демократите ще привлекат достатъчно републикански гласове в Камарата или в Сената, за да спрат ветото, което Тръмп може да наложи на решението им. Най-доброто нещо за демократите е да открият дълбоки пропуквания в мнението на републиканците относно стената. Освен това те може да се опитат да изградят двупартийна подкрепа за законодателство, с което не се позволява на Тръмп да използва пари за стената от средства, които Конгресът е заделил за справяне с бедствия.
Може ли Конгресът да заведе дело?
Тук демократите имат две възможности. Камарата може да подкрепи едно съдебно дело срещу декларацията за извънредно положение, което да е заведено от трета страна или от нея самата.
Възникват обаче въпроси за правния статус на Камарата, ако се опита сама да заведе подобно дело. Лидерите в Камарата на представителите, както и техните адвокати ще трябва да решат, дали си струва да рискуват, като заведат дело.

Превод и редакция: Ивелина Ватова