Висш служител на военновъздушните сили оттегли подкрепата си за Мадуро в събота и призова страната да подкрепи съперника му в протестите. Това е един от най-високопоставените военни, преминали на страната на опозицията в разрастващата се политическа криза в страната.
"Деветдесет процента от въоръжените сили не подкрепят Николас Мадуро", казва мъж в онлайн видео, идентифициращ се като дивизионен генерал Франсиско Естебан Янес Родригес. "Моля моите другари по оръжие да не обръщат гръб на народа на Венецуела, да не потискат вече."
Пукнатините в бронята на Николас Мадуро започнаха да се увеличават.
Американски представители заявиха, че вече няма да плащат на правителството му за продажби на петрол в САЩ, който е основен източник на твърдата валута за управляващите във Венецуела.
И докато висшето военно ръководство на Венецуела излезе в подкрепа на Мадуро, Янес се присъедини към все по-големия списък от дезертьори - включително военния аташе във венецуелското посолство във Вашингтон - който призова въоръжените сили да се присъединят към опозицията.
Рядко в най-новата история на Венецуела е имало толкова масови протести, при които да е имало реална възможност военните да катализират промяната на властта, пише изданието
Дали протестите сами по себе си могат да катализират промяна в политическото противопоставяне във Венецуела далеч не е ясно. Когато Мадуро отне властта на контролирания от опозицията парламент през 2017 г., демонстрантите излизаха по улиците в продължение на четири месеца, но бяха победени в сблъсъци със силите за сигурност на президента, като повече от 100 души загинаха при потушаването им.
Но този път Мадуро не само е изправен пред предизвикателство у дома, но и пред увеличаващото се единството между страните в региона, че неговото управление е приключило.
Правителството на провъзгласилия се за президент Хуан Гуайдо бърза с назначаването на екип от фактически посланици, които да го представляват пред държавите, които са го признали.
Превод и редакция: Юлиян Марков