Вашингтон/Техеран. Администрацията на Тръмп е задействала "тайна програма", за да саботира космическата програма на Иран, пише авторитетният американски вестник The New York Times, цитирайки настоящи и бивши служители на администрацията под условие за анонимност.
Неназованите източници разкриха впечатляващи подробности за тайната програма и я описаха като част от разширяваща се кампания на САЩ за подкопаване на военните начинания на Иран и изолиране на неговата икономика.
Длъжностните лица описаха широкообхватни усилия, създадени още при президента Джордж Буш-младши, за доставка на дефектни части и материали в иранските вериги за снабдяване с части за ракетната програма. Програмата е била активна още в началото на администрацията на Обама, но бе улеснена през 2017 г., когато Майк Помпео пое поста на директор на ЦРУ и осигури допълнителни средства за нея.
Подчертавайки дватата опита на Иран да изстреля сателити, които се провалиха само за няколко минути през изминалия месец, източниците заявиха, че е невъзможно да се измери точно успеха на секретната програма, която никога не е била обявявана публично.
Техеран се опита да пусне изстреля космически спътник на 5 февруари след неуспех през януари.
Иранският министър на информацията и съобщенията Мохамед-Джавад Азари Джахроми каза, че първият сателит не е успял да достигне необходимата скорост в третия етап на изстрелването.
Статистиката показва, че 67% от иранските изстрелвания в орбита са се провалили от 2008 г. насам, което е удивително голям брой в сравнение с 5% неуспех в света за подобни изстрелвания в Космоса.
Централното разузнавателно управление на САЩ (ЦРУ) отказва да коментира дали става дума за саботаж.
Вашингтон обеща да остане "безмилостен" в натиска си върху Иран, за да спре неговата ракетна програма, след като Ислямската република показа нови балистични ракети дни след тестване на крилата ракета в събота.
Отговаряйки на американските критики към програмата на Техеран за балистични ракети иранският президент Хасан Рухани, заяви по време на митинга по случай 40-годишнината от Ислямската революция "Ние не поискахме и няма да поискаме разрешение за изстрелване на ракети. Ще продължим нашия военен и отбранителен път", подчерта президентът на Иран, цитиран от изданието.

Превод и редакция: Юлиян Марков




Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"