Това е и първият знак, че внезапното обявление на президента Доналд Тръмп от миналата седмица, че изтегля американските войници от Сирия, не само ще промени съюзите в конфликта, но и е от директна полза за Асад – брутален автократ, който веднъж бе описан от Тръмп, като „животно“, отговорно за химически атаки и други зверства.
Подкрепяните от САЩ „Отряди за народна самозащита“ (ОНС), или YPG, заявиха, че сирийското правителство трябва да изпрати сили в град Манбидж, в близост до турската граница.
Искането представлява ситуация, в която съюзник на САЩ моли враг на САЩ да го защити от друг американски съюзник – Турция.
Турция счита кюрдските милиции за опасни бунтовници, които искат автономия. САЩ ги смята за ценни партньори в борбата срещу „Ислямска държава“ (ИД) в Сирия – първоначалната цел на американската военна операция, която започна преди четири години.
Въпреки че американските войски в Сирия са само около 2000 души, те действащ възпиращо за нападението срещу кюрдските милиции от турците. Присъствието на САЩ също така обезкуражи силите на Асад да се впуснат в района, независимо, че те възвърнаха големи райони от антиправителствените бойци, често с подкрепата на Русия и Иран.
С молбата за помощ в петък кюрдите поканиха г-н Асад в поне някои от областите, които той желае.
Някои американски официални лица бяха изненадани от кюрдското изявление и изразиха разочарование и гняв към своите кюрдски колеги, според високопоставен американски служител. Нямаше консултации или координация, обясни официалният представител.
Докато Съединените щати разбират мотивите на кюрдите да открият преговори с правителството на Асад, обяснява събеседникът на изданието, кюрдската позиция не отразява задължително вижданията на арабските членове на кюрдско-арабската коалиция, която се бори с ИД в Източна Сирия, и заяви, че това е едностранен гамбит.
Доминираните от кюрдите милиции контролират около една четвърт от територията на Сирия, включително ценни земеделски земи и петролни запаси в северната и източната част на страната.
На кюрдския контрол се противопоставят не само на турците, но и правителството на Асад, както и съюзниците му Русия и Иран, които искат територията да премине под контрола на Дамаск.
Изненадващото изявление на г-н Тръмп, че ще изтегли американските войски, породи страхове, че ще възникне борба между конкурентните сили, които ще се опитат да използват създаващия се вакуум.
Чрез своя съюз със Съединените щати кюрдите в Сирия придобиха безпрецедентна военна и политическа власт по време на войната. Тъй като джихадистите от ИД бяха отблъснати, кюрдите често запълваха политическата празнина, оставена след това, създавайки съвети, които да ръководят местните дела.
Но съзнавайки, че Съединените щати в крайна сметка могат да се оттеглят, те също започнаха преговори за помирение със сирийското правителство.
Абдулкарим Омар, представител за външните отношения на кюрдската администрация в Североизточна Сирия, заяви по телефона в петък, че преговорите продължават и че единственият въпрос, който досега е бил договорен, е разгръщането на сирийската армия в близост до Манбидж, след като американците се изтеглят.
На въпроса дали това споразумение е било съгласувано със САЩ, той каза: „Можете да попитате американците“
Но несигурността за сирийците, живеещи в тези райони, остава голяма, особено предвид това, че двете страни по споразумението го описват по различен начин. Кюрдите казват, че сирийската армия ще заеме само граничните райони, за да ги защити от евентуална турска атака и тя няма да се разположи в самия град.
Управляваните от кюрдите територии в Сирия отдавна се отличават на фона на конфикта. Те се надяваха, че с помощта на американските си приятели ще създадат алтернативен модел за бъдещето на страната.
Независимо, че никоя от воюващите сили в Сирия не харесваше ситуацията, те по правило избягваха да атакуват района от страх да не провокират САЩ, Сега, когато този възпиращ фактор ще изчезне, бъдещето на Североизтока е съвсем неясно.
Анализаторите считат, че най-вероятно ще спечели сирийското правителство и неговите съюзници, които искат да върнат региона под контрола на Дамаск, както за доброто на Асад, така и за своите собствени интереси.
Русия би искала Асад да си възвърне контрола върху петролните резерви на Сирия, което би подпомогнало възстановяването на страната, а Иран иска да установи географска връзка между силите, които подкрепя в Сирия и Ливан с тези в Ирак.
„Американското изтегляне от Сирия е еквивалент на това Сирия да бъде поднесена на тепсия на Иран и неговите милиции“, заяви Муханад ал-Талаа, командир на арабска милиция, оперираща около военната база на САЩ в Ат Танф, в близост до иракската граница. „Ако САЩ се оттеглят и ние ще сме принудени да напуснем, Иран ще има сигурни маршрути за доставки през Ирак до своите милиции и „Хизбулла“ в Сирия“.
Бързото изтегляне на американците може да е от полза и за останките на ИД. Въпреки че групировката е загубила почти цялата територия, която някога е контролирала, експертите изчисляват, че все още има хиляди бойци, които са се върнали към своите бунтовнически корени и все още могат да осъществяват атаки.
Ако местните сили, които се борят с джихадистите, загубят американските командири на бойните полета, те ще бъдат принудени да разчитат на малкия брой британски и френски сили, които все още са в Сирия, което може да доведе до объркване, казват експерти.
Въпреки че президентът Тръмп първоначално лобира за изтегляне на американските войски след 30 дни, Пентагонът настоява за оттегляне, което може да отнеме месеци, като се позовава на опасността за американските сили, ако им бъде наредено бързо да демонтират предните си постове.
Възможно е също така Пентагонът да позволи на кюрдските бойци да запазят поне част от оръжията, доставени от американците, заяви представител на Министерството на отбраната на САЩ, въпреки дадените обещания на Турция миналата година, че въоръжението ще бъде отнето при приключването на военните операции.
Но не е ясно как американските сили ще продължат да подкрепят местните си съюзници на място, въпреки че Пентагонът предложи редица стратегии, които включват поддържане на войски за специални операции в Ирак, които могат да осъществяват мисии в Сирия, нещо, за което Тръмп намекна в сряда по време на визитата си в Ирак.
Това може да е необходимо, тъй като мнозина се съмняват в способността на сирийското правителство и неговите съюзници да доведат битката срещу ИД до края.
„Не мисля, че режимът и неговите милиции могат да се справят с този проблем много добре, като се има предвид какви проблеми имаха САЩ с него“, заяви Файсал Итани, старши сътрудник в Атлантическия съвет, който изучава Сирия.
Най-големите губещи от американското изтегляне ще бъдат местните сили, които се оказаха овластени от партньорството си със САЩ. Те включват арабски милиции, които се противопоставят на сирийското правителство и не искат да живеят под неговото управление.
„Американците ни забиха нож в гърба“, сигурен е Мохамед Джабър, член на военния съвет в Дейр-ез-Зор в Източна Сирия. „Те просто си поиграха с нас“.
Но начело в списъка на американските съюзници в Сирия са кюрдските сили, които бяха основни партньори в борбата срещу джихадистите.
Съюзът на кюрдите със САЩ ги превърна от маргинализирано малцинство в господари за голяма част от страната. Но без Съединените щати, те ще се окажат между сирийското правителство, което ги иска обратно под контрола на Дамаск, и Турция, която иска да ги ликвидира.
„Мисля, че те наистина имат само един избор, който е да приемат това, което Асад предлага, и той няма да бъде алтруистичен“, счита Ранда Слим, старши научен сътрудник в Института за Близкия изток. „Той ще се опита да накара кюрдите да приемат всичките максималистични искания, които им отправи“.
Превод и редакция: Иван Христов